Analiza składu ciała

analiza-skladu-ciala

Jednym ze sposobów pozwalającym sprawdzić wpływ diety oraz poziomu aktywności fizycznej na nasze zdrowie jest analiza składu ciała, która bada przede wszystkim zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Analiza składu ciała (BIA) jest skutecznym narzędziem ułatwiającym jednoznaczne zdiagnozowanie nadwagi i otyłości. Pomiar składu ciała można wykonać głównie w poradniach dietetycznych bądź innych placówkach specjalizujących się w profilaktyce zdrowia m.in. w klubach fitness, a nawet w aptekach. Dokładność pomiaru zależy zarówno od sprzętu jakim dysponuje dany ośrodek, jak również od warunków pomiaru.

Warto wiedzieć na czym dokładnie polega pomiar składu ciała. Za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego analizatorem składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) przez nasz organizm przepływają słabe i całkowicie bezpieczne sygnały elektryczne. Sygnały te wysyłane są przez elektrody znajdujące się na powierzchni analizatora. Sygnał przepływający przez nasze ciało napotyka opór w postaci tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ woda, z której w dużej mierze składa się nasz organizm jest świetnym przewodnikiem prądu. Tkanka tłuszczowa natomiast zawiera niewiele wody, dlatego sygnał przez nią nie przechodzi. W ten sposób można obliczyć całkowitą zawartość tłuszczu w organizmie.

Dodatkowo oprócz tłuszczu urządzenie do pomiaru składu ciała podaje zawartość wody i masy beztłuszczowej. W zależności od sprzętu możemy uzyskać informacje o innych parametrach takich jak: poziom tłuszczu trzewnego (otaczającego narządy wewnętrzne), masę kości czy tzw. wiek metaboliczny. Pomiar składu ciała może być wykonywany przez osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 5 roku życia. U dzieci można obliczyć jedynie zawartość tkanki tłuszczowej.

W jakich warunkach należy się badać, aby pomiar był jak najbardziej wiarygodny?

  • Należy być na około 3 godziny po lekkim posiłku
  • W dniu badania (przed), a także dzień wcześniej nie należy spożywać alkoholu
  • W dniu badania (przed) nie należy spożywać napojów zawierających kofeinę
  • W dniu badania (przed) nie należy wykonywać intensywnego wysiłku fizycznegoBadania nie należy wykonywać podczas menstruacji oraz choroby (przeziębienia, grypy, itp.)
  • Najlepiej wykonywać pomiar zawsze o stałej porze, w tych samych warunkach.

U dzieci poniżej 5 roku życia oraz osobami z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym urządzeniem medycznym nie można wykonywać pomiaru składu ciała. Pomiar BIA nie jest też wiarygodny dla osób starszych, kobiet w trakcie bądź po menopauzie oraz osób leczonych hormonalnie.