Anty-aging na talerzu
Anty-aging – bardzo modne i coraz bardziej popularne pojęcie w kosmetologii, ale czy sprawdza się ono również w dietetyce? Czy poprzez dietę możemy zatrzymać lub przynajmniej spowolnić procesy starzenia się organizmu? Okazuje się, że tak. Okazuje się także, że nawet najlepsze kremy czy serum z najwyższych półek na dużo się nie zdadzą, jeśli dieta jest śmieciowa i mało wartościowa. Co więc warto włożyć na talerz, aby wspomóc anty-aging?
Prawidłowa masa ciała
Prawidłowa masa ciała to pierwszy czynnik wpływający na długość życia. Osoby o dobrym BMI rzadziej zapadają na różnego rodzaju choroby. Zbyt duża podaż energii (czego efektem jest nadwaga lub otyłość) jest dla organizmu obciążeniem, z którym musi walczyć, co może skutecznie hamować bieżącą regenerację tkanek (a więc w dużym skrócie anty-aging). Ludność mieszkająca na japońskiej wyspie Okinawa charakteryzuje się nie tylko najdłuższą średnią życia, ale także prawidłową masą ciała. Odpowiednia podaż energii, umiarkowana aktywność fizyczna i wartościowe pożywienie to klucz do ich sukcesu. Aktualnie zaleca się, aby podejmować aktywność przynajmniej 3-5 razy w tygodniu po minimum pół godziny.
Mała podaż nasyconych kwasów tłuszczów
Dieta okinawska charakteryzuje się także niewielką ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, a więc głównie tych pochodzących z tłustego mięsa czy nabiału. Natomiast duży udział ryb w diecie Japończyków gwarantuje im odpowiednią podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tak więc przekładając na polskie realia warto zwrócić uwagę na to, aby znacząco ograniczyć spożycie mięsa, masła, a także pełnotłustych produktów mlecznych na korzyść ryb, owoców morza i olejów roślinnych.
Antyoksydanty
O antyoksydantach w kontekście procesów opóźniających procesy starzenia prawdopodobnie większość z nas gdzieś kiedyś słyszała. I faktycznie, dieta bogata w witaminy o działaniu przeciwutleniającym, a także związki nie będące witaminami, ale o charakterze antyoksydacyjnym mają olbrzymi wpływ na nasz wygląd, a także wiek naszego organizmu.
Głównymi źródłami antyoksydantów w codziennej diecie powinny być naturalne warzywa i owoce, a nie suplementy. Produkty te powinniśmy urozmaicać, mieszać i spożywać codziennie, aby przynosiło to korzystny efekt. Uważa się, że odpowiednia ilość warzyw i owoców to łącznie pół kilograma, a czego w większości powinny być to warzywa. Również herbata – głównie zielona – ma silne działanie antyoksydacyjne. Warto więc wprowadzić ją na stałe do naszych codziennych rytuałów.
Inne czynniki mające wpływ na anty-aiging to zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu, wykonywanie regularnie badań profilaktycznych, rezygnacja z palenia tytoniu i spożywania alkoholu, a także aktywność towarzyska, a tym seksualna oraz dobry, wydajny sen.