Blendujemy czy wyciskamy?

blendujemy-czy-wyciskamy

Wyciskać czy blendować? O to jest pytanie? Na czyją korzyść rozstrzygniemy dziś ten spór? Jak w wielu zatarczkach, tak i w tej prawda leży gdzieś po środku… Zarówno blendowanie jak i wyciskanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest to, co w danym momencie potrzebuje nasz organizm.

Wyciskanie, czyli mechaniczne miażdżenie owoców, po to aby wycisnąć z niego co najlepsze, daje nam płyn, w którym zawarte są witaminy, składniki mineralne. Soki pozbawione są błonnika pokarmowego, dlatego też warto po nie sięgnąć gdy odczuwamy pragnienie, ale nie jesteśmy głodni.  Jednak pamiętajmy, aby zachować umiar, zwłaszcza w piciu soków owocowych, gdyż zawierają dużo cukrów prostych i szybko podnoszą stężenie glukozy we krwi. Z kolei soki warzywne, zwłaszcza z dodatkiem natki pietruszki, będą miały działanie diuretyczne i oczyszczające organizm. Są też pewne produkty, z których łatwiej uzyskamy wyciskany sok niż jeżeli poddalibyśmy je blendowaniu. Należą do nich kwaszona kapusta, cytrusy czy buraki.

Blendowanie to  sposób na uzyskanie pożywnego posiłku w postaci gęstego koktajlu. Za bazę koktajlu służy płyn: napar z ziół, zielonej herbaty, mleko, jogurt, napój roślinny, do którego dodajemy warzywa, owoce, płatki zbóż, pestki, orzechy, glony, sproszkowane liofilizaty, suszone owoce, mrożone owoce i warzywa a nawet miód, syrop daktylowy czy syrop z agawy. Jak widać, możliwości jest ogrom. Wszystko razem miksujemy i powstaje gęsty, zawiesisty płyn. Dzięki temu przyrządzony koktajl może mieć bardzo dużą wartość odżywczą. Gwarantuje to dowóz dużo większej ilości witamin i składników mineralnych do organizmu niż ma to miejsce w przypadku świeżo tłoczonych soków.  Chociażby użycie produktów mlecznych czy glonów zwiększa udział wapnia w koktajlu, a przez to także jego przyswajalność. Produkty zbożowe gwarantują z kolei witaminy z grupy B, PP. Orzechy, pestki dyni, siemię lniane to dodatkowy magnez, cynk czy niezbędne kwasy tłuszczowe.

Blendowane koktajle bywają bardzo pożywne, a co za tym idzie mogą z powodzeniem służyć jako jeden z pięciu posiłków. Dostarczają wszystkich składników pokarmowych: białka, tłuszcze i węglowodany. Są również źródłem ważnego błonnika pokarmowego, którego w wyniku blendowania nie pozbywamy się z produktu.

Czy są produkty, które są idealnym surówcem do blendowania, a soki z nich nie wychodzą? Można tu chociażby przywołać banana, który blednowanym koktajlom nadaje miły słodki smak lub awokado, dzięki któremu uzyskujemy aksamitną konsystencję.

Soki świeżo tłoczone

  • Natka pietruszki, pomarańcza, świeży ananas
  • Burak, jabłko, marchewka
  • Maliny, jabłko, ogórek zielony
  • Kapusta kiszona, marchewka, jabłko
  • Liście szpinaku, ananas, cytryna
  • Liście roszponki, natka pietruszki, malina, jabłko

Blendowane koktajle

  • Mleko kokosowe, szpinak, natka pietruszki,  banan, sok z cytryny, prawdziwy pszczeli miód
  • Napar z zielonej herbaty, maliny, roszponka
  • Mleko, płatki owsiane, orzechy brazylijskie, miód pszczeli, jabłko, cynamon
  • Sok pomarańczowy, szpinak, banan, siemię lniane
  • Napar z pokrzywy, natka pietruszki, siemię lniane, miód pszczeli
  • Mleko migdałowe, jarmuż, orzechy włoskie, miód pszczeli

Kiedy sięgnąć po sok?

  • Gdy jesteśmy spragnieni, niekoniecznie głodni, chcemy dać organizmowi szybki zastrzyk witamin, pobudzić się poprzez dowóz łatwo przyswajalnych węglowodanów, lecz nie uruchamiać specjalnie przewodu pokarmowego do trawienia. Sok idealnie sprawdzi się w sytuacjach takich jak: podczas przerwy pomiędzy treningami, gdy potrzebujemy szybkiej energii i witamin, podczas upału w letni dzień, gdy nie mamy apetytu, a chętnie wypijemy sok, rano zanim sięgniemy po śniadanie - jako płyn oczyszczający organizm.

Kiedy sięgnąć po blendowany koktajl?

  • Gdy jesteśmy jednocześnie godni i spragnieni, chcemy odżywić organizm, dostarczyć mu niezbędnych białek, tłuszczy i węglowodanów, może to być np. przekąska w pracy, szybkie śniadanie przed wyjściem do pracy, posiłek po wysiłku fizycznym, pyszny podwieczorek.