Cudowny owoc granatu

cudowny-owoc-granatu

Granat, dzięki swojemu zabarwieniu jest niezwykle bogaty w antyoksydanty. W badaniach klinicznych wykazano, że polifenole (naturalne antyutleniacze) pochodzące z granatu wykazują działanie hamujące kancerogenezę (powstawanie nowotworów), a także wzrost komórek rakowych. Taki efekt uzyskiwany jest dzięki współdziałaniu polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych, fitohormonalnych i przeciwzapalnych. Najważniejszymi (występującymi w największych ilościach) polifenolami pochodzącym z soku granatu są elagotaniny. Prócz dużej ilości przeciwutleniaczy z grupy polifenoli, w owocach obecne są także fitoestrogeny, głównie kwertecyna, kemferol, naringenina czy luteolina.

Istotnym faktem jest, iż silniejsze właściwości zdrowotne obserwuje się po spożyciu sfermentowanego soku z granatu, w porównaniu ze świeżym owocem. Za przykład można podać korzyści sfermentowanego soku z granatu u osób chorych na cukrzycę, u których poziom cukru we krwi nie ulega gwałtownemu wzrostowi po jego spożyciu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ilość cukru zostaje zredukowana podczas fermentacji przy udziale specjalnie wyselekcjonowanych szczepów mikroorganizmów probiotycznych.

Dodatkowo polifenole obecne w owocach granatu mogą obniżać poziom cholesterolu we krwi. Sok z granatu spożywany jest również przez osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, katechiny i kwasy fenolowe, których źródłem w naszej diecie również może być ten „cudowny owoc”, wiążą miedź, tworząc kompleks miedziowo-polifenolowy. Miedź należy do tzw. metali ciężkich – działa cytotoksycznie, przyspiesza powstawanie reakcji zapalnych w organizmie oraz zwiększa stres oksydacyjny. Poprzez utworzenie kompleksu miedziowo-polifenolowego negatywne działanie metalu zostaje zahamowane. Aby uzyskać efekt zdrowotny, poprzez zwiększenie tzw. potencjału antyoksydacyjnego organizmu o 130%, zaleca się codzienne picie 1 szklanki soku z granatu. Nasiona wykazują podobne właściwości zdrowotne. Ważnym elementem nasion granatu jest kwas punikowy, o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwobrzękowym.

Cały owoc granatu waży około 200 g, bez części niejadalnych około 100 g. W 100 g nasion jest około 83 kcal, 1,7 g białka roślinnego, 1,2 g tłuszczu i 18,7 g węglowodanów. Granat to również cenne źródło witamin i składników mineralnych – witaminy A, E, potasu, magnezu czy fosforu. Warto wiedzieć w jaki sposób kroić owoc granatu, aby nie tracił drogocennego soku – na wierzchu i spodzie należy wyciąć małe otwory, po czym zrobić cztery nacięcia od góry do dołu i rozdzielić granat na ćwiartki.

Owoc granatu świetnie sprawdza się zarówno w deserach, jak i sałatkach czy jako dodatek do mięsa. Spróbujcie pysznej sałatki z dodatkiem mieszanki sałat Fit&Easy i owocami granatu.