Dieta a zwiększenie szansy na poczęcie dziecka

dieta-a-zwiekszenie-szansy-na-poczecie-dziecka

W ostatnich czasach problem płodności coraz częściej dotyka pary pragnące potomstwa (szacuje się, że kilkanaście procent par ma kłopoty z poczęciem dziecka). Jednym z czynników, które może wpływać na płodność jest odpowiednia masa ciała, prawidłowo zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna i nauka radzenia sobie ze stresem. Co ciekawe, ale zarazem bardzo logiczne – wszystkie te czynniki wpływają w podobny sposób zarówno na płodność kobiety, jak i mężczyzny.

W przypadku zaburzeń płodności warto zwrócić uwagę na:

  • Ograniczenie spożywania tłuszczów w konfiguracji trans, a więc utwardzanych tłuszczów roślinnych oraz produktów z ich udziałem np. ciasteczka kruche, maślane, chipsy itd. 
  • Zwiększenie ilości tłuszczów roślinnych płynnych np. oleju rzepakowego, oliwy z oliwek – najlepiej w formie dressingu do sałatek lub jarzyn, a w mniejszym stopniu do smażenia. 
  • Zmniejszenie ilości czerwonego mięsa, drobiu oraz wyrobów wędliniarskich na korzyść roślin strączkowych np. pasta z zielonego groszku (świeżego lub mrożonego), pasta z bobu, humus itd. lub/i ryb.
  • Zwiększenie spożywania błonnika pokarmowego z pełnoziarnistych produktów zbożowych (np. dziki ryż, grube kasze) i warzyw (np. sałatki na bazie roszponki, szpinaku, rukoli czy różnego rodzaju mixów, ale też tradycyjne surówki z olejem roślinnym).
  • Komponowanie codziennego jadłospisu w oparciu o produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), a więc znów pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe warzywa i owoce z mniejszą ilością cukrów np. truskawki czy cytrusy. 
  • Spożywanie produktów bogatych w żelazo, a więc liściaste warzywa np. natka pietruszki, szpinak, roszponka, kapusta włoska połączone z produktami bogatymi w witaminę C np. czerwona papryka, truskawki, kiwi itd. 
  • Gotowanie kasz i ryżu w ten sposób, aby nie tracić składników mineralnych poprzez wylanie wody, w której się gotowały. Najlepiej jest gotować w proporcji: 1 porcja zboża do 2 porcji wody. Wówczas woda całkowicie wchłania się w zboże, które pozostaje sypkie i nie ma żadnych strat składników mineralnych. 

Ponadto warto zwrócić uwagę – w przypadku obu płci – aby utrzymywać masę ciała na prawidłowym poziomie, ale jednocześnie zadbać o umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną. Dzięki temu łatwiej jest pilnować zmiany wagi, ale także poprawia się wrażliwość komórek na działanie insuliny (co jest szczególnie ważne w zespole policystycznych jajników). 

W przypadku nadwagi bądź otyłości płodności będzie sprzyjała prawidłowo dopasowana dieta redukcyjna, a więc taka, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zagwarantuje spadki masy ciała rzędu 0,5-1 kg na tydzień. 

Łakocie może i poprawiają humor, ale... niestety nie wpływają korzystnie na płodność. Dlatego też na romantyczną kolację bardziej sprawdzi się misa sałat z soczystymi truskawkami i lekkim dressingiem niż włoskie tiramisu.