Dieta regenerująca po lecie
Odpowiedzialne za starzenie się skóry w wyniku słońca są promienie słoneczne, które to przyczyniają się do powstawania nadmiaru wolnych rodników w naszym organizmie. Niestety wraz z wiekiem zdolności regeneracyjne organizmu zmniejszają się, a wolne rodniki natrafiają na mniej przeszkód, aby swobodnie niszczyć Twoje ciało od wewnątrz, powodując występowanie licznych chorób i przyspieszając jego starzenie. Produkty zakazane, czyli co przyspiesza degenerację Twojego organizmu: cukry proste, tłuszcze trans, alkohol.
Mimo, iż latem w naszym jadłospisie nie brakuje warzyw i owoców, to zazwyczaj w tym czasie, sięgamy także chętnie po alkohol, tłuste potrawy z grilla, przekąski, produkty typu fas food (w drodze na urlop), domowe ciasta, lody, itp.. Produkty te nie tylko utrudniają prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, ale także utrzymanie bądź utratę tkanki tłuszczowej. Zamiast więc cieszyć się szczupłą sylwetką i zdrowym wyglądem po lecie możemy mieć problem z cerą, w postaci trądziku, zaczerwienia twarzy czy też miejscowego wysuszenia skóry. Mamy również tendencję do spożywania zbyt dużej ilości produktów będących źródłem białka zwierzęcego, którego nadmiar powoduje m.in. nadmierne zakwaszenie organizmu. Z tego powodu warto nieco zmniejszyć spożycie mięsa (do 2-3 razy w tygodniu, w co wliczają się wędliny czy inne produkty mięsne jedzone na śniadanie, II śniadanie czy kolację). Zaburzenie równowagi pomiędzy pierwiastkami kwasotwórczymi a zasadotwórczymi powoduje powstawanie wolnych rodników.
Co zatem jeść, aby odżywić skórę po lecie i przygotować ciało na brak właściwych ilości witamin i składników mineralnych w zimie? Przede wszystkim należy wzbogacić menu o produkty bogate w antyoksydanty (m.in. barwniki roślinne, witaminy C i E, beta karoten, katechiny, selen, cynk czy mangan), które to chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Do produktów tych należą warzywa i owoce (głównie pomidory, marchew, dynia, papryka, brokuły, kiełki, ciemne winogrona, aronia, jagody, borówki, granat i wiele innych), oleje roślinne (najlepiej oliwa i olej rzepakowy, ponieważ mają najkorzystniejsze zestawienie kwasów tłuszczowych), kakao, czekolada, zielona herbata. Warzywa i owoce są także źródłem pierwiastków zasadotwórczych, dzięki nim możemy zatem wyrównać pH naszego organizmu.
Warto spożywać produkty będące źródłem białka roślinnego (głównie warzywa strączkowe, ale również produkty pełnoziarniste), aby zastąpić nimi białka zwierzęce. Nie należy zapominać o zdrowych tłuszczach: oliwie, oleju rzepakowym, orzechach, nasionach i awokado są niezwykle bogate w witaminy i składniki mineralne, nawilżają skórę od środka i chronią ją przed utartą wilgoci.
Na koniec trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów. Oprócz zielonej herbaty i wody można sięgać po herbaty owocowe, białą czy rooibos. Właściwe nawodnienie organizmu przyspieszy regenerację skóry, wypłucze produkty przemiany materii (tzw. toksyny) i przyspieszy metabolizm.