Dietetyczne nowinki. Czy im ulegać? Na co zwrócić uwagę...

dietetyczne-nowinki-czy-im-ulegac-na-co-zwrocic-uwage

W świecie nauki co chwile słyszymy o jakiś nowościach, doniesieniach i innych rewelacjach. Podobnie dzieje się w przypadku dietetyki. Raz masło jest najgorsze, a innym razem – margaryna, raz jajko podnosi stężenie cholesterolu we krwi, a innym razem – nie. Jak więc się tu połapać, aby nie zwariować? 

Niebezpieczne diety

Największym zagrożeniem dla ludzi są diety odchudzające lub oczyszczające (najczęściej opatrzone nazwiskiem jej twórcy), które mogą powodować liczne dolegliwości zdrowotne, niedobory pokarmowe czy wręcz uszkodzenia narządów wewnętrznych. Inne diety, źle zbilansowane, mogą skutkować szybką redukcją masy ciała i efektem jo-jo. Jak je rozróżnić od tych naprawdę skutecznych? 

  • Po pierwsze: zwrócić uwagę czy w diecie każdego dnia pojawiają się wszystkie grupy produktów, tj. źródła białka (np. mięso, ryby, jaja lub warzywa strączkowe), źródła węglowodanów złożonych (np. chleb pełnoziarnisty, kasze, płatki śniadaniowe, makarony itd.), warzywa, owoce oraz oleje roślinne i/lub orzechy. 
  • Po drugie: każdy dzień powinien dostarczać energii na podobnym poziomie. Poszczenie jednego dnia, aby drugiego dnia móc się najadać do woli nie ma żadnego sensu.
  • Po trzecie: w ciągu dnia powinny być min. 3 posiłki, a najlepiej 5. Poszczenie przez pół dnia nie sprzyja zdrowiu. 
  • Po czwarte: bardzo ważne są płyny. Warto, aby było ich w ciągu dnia około 1,5-2 litrów – najlepiej z wody mineralnej. 

Nowości dietetyczne

Duże zamieszanie wprowadzają różnego rodzaju rewelacje dietetyczne, teorie oraz naukowe doniesienia dotyczące wpływu konkretnych produktów na zdrowie.
Najlepszą metodą jest opieranie się o opinie ekspertów z odpowiednim wykształceniem. Bardzo często bowiem znajdujemy w Internecie czy w innych mediach jakieś niesprawdzone rewelacje podawane z ust do ust i przy okazji modyfikowane przez kolejnych słuchaczy. Pamiętajmy także o tym, że słowa ekspertów, wnioski z badań często są cytowane bez kontekstu, a to – niekiedy – zmienia ich znaczenie. Jeśli więc zależy nam na prawdziwych wiadomościach warto czytać oryginalne badania, słuchać do końca ekspertów, a także być na bieżąco z książkami dotyczącymi żywienia człowieka. Można także – jeśli ktoś ma taką możliwość – uczestniczyć w organizowanych przez wyższe uczelnie (np. uniwersytet medyczny czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) prelekcjach dotyczących nowości z dziedziny żywienia człowieka. 

Na co jeszcze uważać?

Jeśli nowe doniesienie stawia do góry nogami całą dotychczasową wiedzę na dany temat to powinniśmy być ostrożni. Dobrym przykładem tego jest eliminacja węglowodanów na korzyść odżywiania się wyłącznie chudym białkiem.
Pamiętajmy o tym, że ludzie cały czas poszukują łatwych metod odchudzania (diet cud), które pozwolą uzyskać im idealną sylwetkę, przy praktycznie zerowym wysiłku i zaangażowaniu. Dlatego też osoby testujące wszystkie diety chętnie sięgają po nowe i nowe metody. Efekt tego jest jednak taki, że chudną na chwilę, a później znów szukają diety cud zamiast raz na zawsze zmienić nawyki żywieniowe i cieszyć się szczupłą sylwetką i zdrowiem.