Dietetyczne pułapki

dietetyczne-pulapki

W ostatnim okresie tematyka diet to jedne z najpowszechniejszych haseł wyszukiwanych w Internecie, a książki o odchudzaniu i oczyszczaniu to światowe bestsellery. Ludzie od zawsze szukają różnych metod, aby być pięknym, zdrowym, szczupłym i wiecznie młodym. Najlepiej, aby efekt ten uzyskiwać bez specjalnego trudu poprzez np. przyjmowanie suplementów diety, uczęszczanie na masaże mające na celu rozbijanie tkanki tłuszczowej czy chociażby poprzez stosowanie krótkich, dających szybko efekty diet odchudzających.  Tych „prostych” rozwiązań jest dużo i są bardzo kuszące…

Jakie dietetyczne pułapki na nas czekają?  

Diet wymyślono tak dużo, że nawet nie da rady ich zliczyć. Należy jednak wystrzegać się diet, które np.:

  • eliminują całą grupę produktów z jadłospisu np. węglowodany z produktów zbożowych (popularny jest pogląd, że pieczywo tuczy),
  • nakazują zastosowanie monodiety, czyli diety opartej wyłącznie o jeden produkt/grupę produktów np. same cytrusy, same soki warzywne, same ziemniaki itd. 
  • nakazują spożywanie mniej niż 3 posiłki w ciągu doby, np. jedzenie brunchu i obiadokolacji. 
  • są dietami eliminacyjnymi bez wykonania odpowiedniej diagnostyki. Idealnym przykładem jest eliminacja z jadłospisu produktów glutenowych bez wcześniejszego wykonania testów w kierunku nietolerancji lub alergii pokarmowej. 
  • zakładają, że można spożywać wszystko, w dowolnych ilościach, ale do tego należy łykać dany suplement, np. spalacz tłuszczu, wyciąg z  zielonej herbaty itd. 

Kaloria ≠ kalorii

Mówiąc o dietach warto wspomnieć o tym, że kaloria nie jest równa kalorii. Mogą być kalorie pochodzące z wartościowych produktów oraz te pochodzące ze śmieciowego jedzenia. Dobrym przykładem jest tu pieczywo pełnoziarniste (w przeliczeniu na 100g) versus kajzerka, która w sumie dostarcza mniej energii, ale ma przy okazji wyższy indeks glikemiczny, mało błonnika oraz innych składników odżywczych w porównaniu z pieczywem razowym. 

Czy cukier krzepi?

Cukier, obok soli nazywany jest białą śmiercią, dlatego też staramy się go coraz częściej unikać. Warto jednak wiedzieć, że cukier to także szkodliwe syropy np. popularny syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany, melasa i inne a’la cukry. Jeśli mamy ochotę na słodkości to najlepiej wykorzystać słodycz owoców, miód pszczeli, stewię czy cukier brzozowy. To znacząco korzystniejsze dla naszego zdrowia. 

Prawda jest jednak taka, że jak do tej pory nie udało się nikomu wynaleźć eliksiru młodości, a jedyną metodą zachowania zdrowia, spowolnienia procesów starzenia się organizmu jest zdrowy styl życia, a więc urozmaicona dieta, umiarkowana aktywność fizyczna, unikanie używek oraz optymizm.