Dla ochłody – lemoniada

dla-ochlody-lemoniada

Lato to idealny czas na orzeźwiające lemoniady. Zamiast kupować gazowane napoje lub kolorowe i sztuczne lemoniady, sprzedawane na stoiskach wakacyjnych, warto opanować sztukę przygotowywania domowych napitków. Będzie to słodki napój, który wyjdzie nam na pewno na zdrowie. Zobaczcie jakie to proste!

Co jest potrzebne, aby przygotować lemoniadę?

Aby przyrządzić smaczną lemoniadę musi się ona składać z kilku elementów

1) Bazowy napar, który nadaje delikatny lecz charakterystyczny smak naszej lemoniadzie. 

Moc herbaty: napary herbaciane są idealną bazą do przygotowania zdrowych lemoniad. Warto wykorzystywać herbatę zieloną lub białą, które są bogate w antyoksydanty. Można wykorzystywać herbaty, które mają dodatek owoców (np. herbata zielona z granatem i maliną). Bardzo fajne lemoniady możemy uzyskać również z herbaty rooibos. Sposób postępowania podobny jak w przypadku zielonej herbaty.

Moc ziół: nie tylko napary herbaciane nadają się na zdrowe lemoniady. Pokrzywa, mięta, bazylia, natka pietruszki, kolendra – to tylko kilka propozycji na ciekawe smaki i zastrzyk zdrowia. Dla przykładu, napar z pokrzyw jest idealny na podreperowanie gospodarki żelaza w organizmie, wzmocnienie włosów, świetnie usprawnia pracę wątroby. Z kolei zioła typu bazylia, melisa, mięta będą świetnie się sprawdzały w postaci świeżej, zmiksowanej z dodatkiem soku z cytryny oraz odrobiny cukru i dodane do wody jako zielony „zagęszczacz”. 

2) Dopełnienie płynem naszej lemoniady

Dzbanek z naszym naparem uzupełniamy wodą lub wodą gazowaną, aby rozcieńczyć uzyskaną lemoniadę.

3) Słodki smak 

Każdą lemoniadę należy doprawić słodkim dodatkiem, aby przełamać goryczkę ziół. Pamiętajmy, aby słodka nuta nie była dominująca i żeby nie wyszedł nam ulepek. W upalne dni, pragnienie gaszą lepiej schłodzone lekko słodkie płyny lub nawet zupełnie gorzkie. Naszym produktem dosładzającym może być: prawdziwy miód, kostki lodu z wody z dodatkiem cukru brązowego, syrop klonowy, melasa, cukier brązowy czy ksylitol. 

4) Kwaśny smak 

Tak jak w naturze musi być równowaga, tak i w naszej lemoniadzie także. Pamiętajmy, że dla zrównoważenia smaku słodkiego potrzebujemy soku z cytryny, limonki lub kwaśnych owoców w postaci świeżej lub wyciśniętego z nich soku.

5) Dodatek owocowy

Lato to pełnia sezonu owocowego – dostępne są maliny, jeżyny, truskawki, borówki amerykańskie, jagody. Wykorzystajmy to bogactwo antyoksydantów i witamin. Świetnie sprawdzą się zamrożone owoce, które będziemy mogli wrzucić do naszej lemoniady. Dzieci uwielbiają takie „lodowe kuleczki” w swoim napoju. Pamiętajmy, żeby wybierać mniejsze owoce do zamrożenia, żeby łatwo było je wyławiać i brać do buzi. 

Dla smakoszy wytrawnych smaków można pokusić się o zamrożenie owoców aronii czy dzikiego bzu. Lemoniada z dodatkiem tych owoców to prawdziwa bomba polifenoli, które korzystnie działają na wzmocnienie naczyń krwionośnych.

6) Dekoracja

Element dekoracyjny, jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli mamy naszą lemoniadę podać najmłodszym. Wstępną aprobatę, co do podawanego płynu, zyskamy w oczach dziecka, jeśli będzie to napój z piękną kolorową słomką, parasolką, podany w wysokiej szklance. Niby drobiazg, ale jednak bardzo znaczący dla oczu najmłodszych.

Przykładowe letnie lemoniady

Lemoniada z pokrzyw

Składniki: 2 łodygi pokrzywy (wykorzystujemy jedynie liście), sok z 1 cytryny, miód 4 łyżeczki, woda niegazowana 1,5 litra.
Sposób przygotowania: pokrzywy myjemy. Wrzucamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Parzymy ok. 30 minut. Następnie pokrzywy wyrzucamy. Do ciepłego (maks. 40 stopni) lecz nie gorącego naparu dodajemy miód. Jeżeli zadbamy, aby temperatura naparu była niższa niż 40 stopni wówczas mamy gwarancję, że dobroczynne związki zawarte w miodzie nie uległy zniszczeniu pod wpływem temperatury. Lemoniadę rozcieńczamy wodą. Dodajemy sok z cytryny. Chłodzimy.

Lemoniada malinowo-bazyliowa

Składniki: 1/2 pęczka świeżej bazylii, 1/3 szklanki cukru brązowego, sok z dwóch limonek, mrożone maliny 100 g, woda 1,5 litra, kostki lodu.
Sposób przygotowania: pęczek bazylii miksujemy z sokiem z limonki i cukrem brązowym. Tak zmiksowane zioła dodać do wody gazowanej. Dorzucić mrożone maliny i kostki lodu.