Dlaczego owoce wieczorem mogą być niezdrowe?

dlaczego-owoce-wieczorem-moga-byc-niezdrowe

Dość przewrotny tytuł ma na celu zadanie sobie pytania: czy rzeczywiście pora spożywania owoców ma znaczenie dla zdrowia? Czy owoce na deser po obiedzie to także zły pomysł? Otóż – dla zdrowego człowieka nie ma znaczenia. Od jakiegoś czasu krąży mit, że owoce należy spożywać do godz. 15 lub nawet zupełnie przed południem. Dlaczego jest to mit? 

Owoce po południu i wieczorem

Nie ma badań, które potwierdzałyby tezę, że owoce podnoszą bardziej poziom cukru we krwi w godzinach popołudniowych aniżeli w pierwszej połowie dnia. Owszem tuż przed snem nie powinno się spożywać owoców, ani żadnych innych posiłków. Należy zachować około dwu- trzygodzinny odstęp. Tempo przemian metabolicznych w nocy nieco spada, stąd potrzebny jest czas, aby wszystko zawczasu strawić. 

Owoce przeciwdziałają tyciu…?

I tu was zaskoczę – może tak być. Dlaczego? Człowiek ma naturalną potrzebę spożywania słodkich pokarmów. Jeśli nie sięgamy po świeże, soczyste, słodkie owoce to nasze wrodzone łakomstwo (lub jeśli ktoś woli – potrzeba smaku słodkiego wyssanego ze słodkawym mlekiem matki) kiedyś się odezwie. Dlatego też owoce spożywane na II śniadanie lub podwieczorek to najlepsza ochrona przed pałaszowaniem czekolady, ciastek czy innych słodyczy. 

Żeby jednak była jasność: owoce są źródłem energii i cukrów prostych i ich nadmierne spożycie nie spowoduje spadku masy ciała, ale jej wzrost. Mechanizm wyżej opisany to bardziej działania psychologiczne niż dieta cud.

Owoce to profilaktyka wielu chorób

Owoce, podobnie jak warzywa, są źródłem wielu związków o działaniu przeciwulteniającym, mogą działać przeciwzapalnie, a także dzięki obecności błonnika pokarmowego przeciwdziałają zaparciom i chorobom z tym związanymi. Dlatego też owoce powinny na stałe zagościć w naszym jadłospisie. 

A co z diabetykami i insulinoopornymi? 

Jak zawsze w dietetyce są pewne wyjątki. Diabetycy, a także osoby z insulinoopornością powinny ograniczać spożycie owoców oraz wybierać te o niższym indeksie glikemicznym. Najlepiej jest łączyć owoce z produktami, które nieco spowolnią proces uwalniania się cukru do krwi. Tak więc owocowe smoothie z otrębami owsianymi czy sałatka owocowa z orzechami to rozwiązanie właśnie dla takich pacjentów. 

Nie zaleca się także, aby osoby z zaburzoną gospodarką insulinową spożywały słodkich śniadań. Zdecydowanie korzystniej jest zaproponować śniadanie wytrawne z dużą ilością surowych warzyw oraz pełnoziarnistych zbóż. 

I na koniec mała anegdotka z gabinetu dietetyka (rozmowa z pacjentką):
[pacjentka] Nie, ja nigdy nie jem owoców wieczorem, bo przecież tuczą.
[dietetyk] Nie ma potrzeby wprowadzać takich ograniczeń. Skupmy się jednak na tym, co dokładnie zjadła pani wczoraj wieczorem?
[pacjentka] Pizzę ☺