Dogrzej się na jesień
Gdy za oknem chłód, wiatr i deszcz myślimy jak tu się rozgrzać. Z wnętrza szafy wyciągamy grube swetry, zakładamy kozaki, gruby szalik… Jeśli nadal nam zimno i uchodzimy wśród rodziny i przyjaciół za wiecznego zmarźlucha, warto pomyśleć o pewnych modyfikacjach w diecie, które sprawią, że rozgrzejemy nasz organizm od środka.
Wiele mądrości o tzw. termice produktów spożywczych możemy czerpać z Medycyny Chińskiej. Dzieli ona potrawy na takie, które mają charakter wyziębiający, wychładzający, rozgrzewający i gorący. Aby utrzymać zdrowie, w każdej porze roku powinniśmy odpowiednio dobierać pokarmy, które nas ochłodzą lub rozgrzeją. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz organizm domaga się produktów o pewnej termice w sposób naturalny, np. latem chętnie zjemy chłodnik na bazie maślanki i botwiny, zimą już nie koniecznie. Z kolei w sezonie jesiennym, z chęcią wypijemy herbatę z dodatkiem przypraw korzennych, w upalny dzień kto by o tym myślał…? Dlaczego tak jest? Poznanie właściwości termicznych produktów przyniesie nam odpowiedź. Maślanka ma działanie wychładzające z kolei przyprawy korzenne należą do tych gorących.
Jak zatem rozgrzać swój jesienny jadłospis, aby i nam zrobiło się ciepło?
- Jedz minimum dwa posiłki na ciepło, a jeśli jesteś wielkim zmarźluchem, najlepiej 3-4.
- Zwiększ udział gotowanych warzyw w diecie, ogranicz ilość surowych. Dla przykładu: zamiast surówki na obiad, zjedz gęstą zupę warzywną z dodatkiem aromatycznego imbiru, czosnku.
- Gotuj gulasze warzywne bazujące na dyni, porach i cebuli, z dodatkiem innych warzyw oraz rozgrzewających przypraw.
- Zamień zimny jogurt z płatkami na śniadanie, na owsiankę na ciepło, z dodatkiem cynamonu i kardamonu.
- Dodawaj do potraw przyprawy, które mają właściwości rozgrzewające: bazylia, cząber, estragon, lubczyk, liść laurowy, majeranek, oregano, rozmaryn, tymianek, kurkuma, cynamon, kminek, wanilia, gorczyca, kardamon, kminek, kumin, bazylia, chrzan, kolendra, liść laurowy, majeranek, ostra papryka, skórka mandarynki i pomarańczy, imbir - świeży, czarnuszka, koper, pieprz, anyż gwiaździsty, kora cynamonu, chili, curry ostre, gałka muszkatołowa, goździki, ziele angielskie, pieprz, imbir suszony, kozieradka.
- Do produktów mlecznych dodawaj warzywa o właściwościach rozgrzewających i gorących takie jak: czosnek, szczypiorek, cebula oraz przyprawy: pieprz czarny, bazylię, koperek, natkę pietruszki.
- Unikaj zbóż, które mają działanie wychładzające: ryż brązowy, jęczmień, pszenica, kus-kus, żyto.
- Sięgaj po zboża o termice neutralnej lub rozgrzewającej: owies, bulgur, gryka, komosa ryżowa, orkisz, kasza jaglana, słodki ryż, sorgo.
Przykładowy dzień jadłospisu dobrego dla wiecznych zmarzluchów w okresie jesienno-zimowym:
Śniadanie
- Owsianka na mleku z dodatkiem cynamonu, moreli suszonych i maku
- II śniadanie
- Zupa warzywna z dodatkiem dyni hokkaido, pietruszki, ziemniaków i fasolki szparagowej z przyprawami: kozieradką, podduszoną cebulką, pieprzem czarnym
Obiad
- Pieczone kotlety z indyka z tymiankiem i rozmarynem + kasza gryczana + ogórek kwaszony
- Podwieczorek
- Jabłko duszone z dodatkiem cynamonu i miodu oraz prażonymi pestkami dyni
- Kolacja
- Kasza jaglana z dodatkiem sosu pomidorowego, z cebulką, czosnkiem, oregano oraz parmezanem