Fast food w domu

fast-food-w-domu

Czym są produkty typu fast food? Dla jednych to ostateczność, gdy nic innego nie ma w domu lub brak czasu „zmusza” do radykalnych rozwiązań, dla innych żywność, którą chętnie jedzą „od święta” a dla niektórych niestety codzienność…

Nie ulega wątpliwości, że większość naszego społeczeństwa lubi od czasu do czasu zjeść kawałek – no może dwa J – pizzy czy hamburgera. Niestety zbyt częste sięganie po taką żywność może powodować problemy z masą ciała, a także ze zdrowiem (powstawanie chorób dietozależnych – cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, chorób krążenia i innych). Co zatem robić, kiedy przychodzi nam ochota na fast food’a i wprost nie możemy się powstrzymać od zjedzenia chociaż kilku frytek? Możemy zrobić je samemu – nie jest to ani trudne, ani specjalnie czasochłonne, a smak niejednokrotnie przewyższa gotowe dania ociekające tłuszczem.

Na początku wspomniane frytki – jak to niezdrowe? Przecież ziemniaki podobno mają dużo witaminy C, potasu i wapnia! – oprócz tych składników frytki, które robimy z wartościowych ziemniaków zawierają dużo tłuszczu, na którym są smażone. Także te mrożone, gotowe do spożycia po podgrzaniu są z jego dodatkiem, i to niemałym. Aby, więc ograniczyć zbędne kalorie lepiej samemu obrać i pokroić w paski kilka ziemniaków, buraki, korzeń pietruszki i marchewkę, lekko podgotować, ułożyć w piekarniku na blaszce wyłożonej folią aluminiową, posmarować oliwą (najlepiej za pomocą pędzelka), lekko posolić i piec do uzyskania chrupiącej skórki. Pycha!

No dobrze, a co z hamburgerem? Domowy smakuje znacznie lepiej niż gotowy produkt, dodatkowo jesteśmy pewni skąd pochodzi mięso lub chociażby jaki rodzaj mięsa znajduje się w naszej bułce. Najlepiej wybierać chude części mięsa wołowego, samemu uformować kotleta i zgrillować bez dodatku tłuszczu (np. na patelni grillowej), nie zapominając oczywiście o odpowiednim przyprawieniu mięsa (lepiej omijać gotowe mieszanki przypraw). Równie ważna jest bułka. Jeśli hamburger ma być zdrowy i wartościowy warto wybrać pieczywo pełnoziarniste i podgrzać je np. w piekarniku, aby było ciepłe i miało chrupiącą skórkę. Dodaj do tego mnóstwo warzyw – sałata, świeży pomidor, cebula czerwona lub biała i ogórek kwaszony lub małosolny oraz sos domowej roboty na bazie jogurtu (ewentualnie wymieszany z niewielką ilością majonezu).

Kolejny fast food, który możemy zrobić w domu to pizza. Jednak, aby była zdrowsza i bardziej dietetyczna niż gotowy produkt musimy nieco zmodyfikować podstawowy przepis. Przede wszystkim zamiast mąki pszennej oczyszczonej należy wybrać pełnoziarnistą pszenną, orkiszową lub inne mniej popularne rodzaje mąk np. pełnoziarnistą jęczmienną lub gryczaną.  Następna zmiana dotyczy ilości i jakości sera żółtego, który jest produktem tłustym i wysokokalorycznym. Warto pokusić się o dodanie sera mozarella light czy feta light (popatrzmy na skład, aby od pełnej wersji różnił się jedynie zawartością tłuszczu i kalorii). Wówczas nie musimy już dokładać sera żółtego. Jeśli jednak nadal nie możemy się bez niego obejść postarajmy się, aby nie był głównym składnikiem dania. Podstawą pizzy powinno być dobre ciasto i duża ilość warzyw, dzięki nim inne (najczęściej wysokoenergetyczne) składniki będzie można dodać w mniejszej ilości (ser, salami lub inny rodzaj mięsa). Ostatnim elementem są sosy – gotowe sosy mają nie tylko mnóstwo kalorii, ale także sztucznych dodatków, dlatego znacznie korzystniej i smaczniej jest przyrządzić sos domowej roboty bez dodatku majonezu np. sos czosnkowy (jogurt grecki light plus surowy czosnek).

Na popularności zyskała także tortilla, którą także możemy przygotować sami.
Polecam przepis na tortillę z kurczakiem i warzywami.