Jak rozpoznać cukrzycę u dzieci?

jak-rozpoznac-cukrzyce-u-dzieci

Cukrzyca to stan chorobowy w, którym organizm nie może poradzić sobie ze zbyt dużą ilością glukozy we krwi. Przyczyną jest nieprawidłowa ilość bądź działanie insuliny wytwarzanej przez trzustkę. W przypadku cukrzycy typu I narząd odpowiedzialny za wytwarzanie insuliny jest niesprawny (niszczone są komórki beta trzustki). Natomiast u chorych na cukrzycę typu II obserwujemy zaburzone działanie insuliny w organizmie oraz jej wydzielanie z wysp trzustkowych. Choroba coraz częściej występuje u młodszych osób, nawet dzieci w wieku 10 lat i poniżej. W przypadku cukrzycy typu I, która jest częstsza u młodych osób, komórki beta trzustki są niszczone stopniowo, dlatego pierwsze objawy mogą pojawić się wówczas, gdy choroba jest już w pełni rozwinięta. Gdy rodzice dziecka są chorzy rozpoznanie cukrzycy może być łatwiejsze i nastąpić wcześnie. Jednak dziecko nie zawsze jest obciążone genetycznie, a mimo to choroba rozwija się.

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy typu I u dziecka i jak je rozpoznać?

  • Wzmożone pragnienie – gdy poziom cukru (glukozy) we krwi rośnie, wówczas nasz organizm chce się go pozbyć poprzez zwiększoną pracę nerek – ciało dziecka odwadnia się, a co za tym idzie maluch odczuwa większą potrzebę uzupełniania płynów
  • Częstsze oddawanie moczu – zwiększona praca nerek oznacza większe oddawanie moczu, nawet do kilku litrów dziennie
  • Moczenie nocne – czasem może być objawem cukrzycy zwłaszcza, gdy takie incydenty nie zdarzały się wcześniej u dziecka
  • Utrata masy ciała – mimo normalnego lub nawet wzmożonego apetytu
  • Osłabienie, zmęczenie
  • Pogorszenie nastroju, zdenerwowanie
  • Zmiany skórne – sucha, szorstka skóra, zajady w kącikach ust, czerwona twarz
  • Zapalenie pęcherza moczowego, grzybica pochwy
  • Gorsze gojenie się ran

Gdy wystąpi zapach acetonu z ust, wymioty, ostre bóle brzucha, nudności, głęboki i przyspieszony oddech – należy szybko wezwać karetkę. Objawy te świadczą o kwasicy ketonowej spowodowanej zbyt dużą ilością glukozy we krwi, która może nawet doprowadzić do śpiączki. Należy pamiętać, że objawy cukrzycy mogą być mylone z innymi dolegliwościami, dlatego jeśli tylko masz podejrzenia, że Twoje dziecko może być cukrzykiem skontaktuj się z lekarzem.