Jak sprawdzić czy dziecko prawidłowo rośnie?

jak-sprawdzic-czy-dziecko-prawidlowo-rosnie

Każda mama obawia się, czy jej dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Możesz to sprawdzić za pomocą tzw. siatek centylowych. Określają one wzrost i masę ciała dzieci od urodzenia do 18 roku życia. Popularny wskaźnik BMI (Body Mass Index) nie będzie miał tutaj zastosowania. Nawet później (po 18 roku życia) nie jest do końca wiarygodnym sposobem na określanie stosunku masy ciała do wzrostu.

Siatki centylowe powstały w oparciu o dane statystyczne populacji dzieci. Oceniają czy Twój maluch rośnie prawidłowo w porównaniu z innymi dziećmi  w tym samym wieku. Siatki centylowe są oddzielne dla chłopców i dziewczynek, bowiem ich rozwój fizyczny przebiega odmiennie. 

Krzywe na siatkach centylowych wskazują także czy dziecko rośnie proporcjonalnie, tzn. czy masa ciała rośnie równocześnie z wysokością. Lekarz na początku życia Twojego maleństwa oznacza zmiany w książeczce zdrowia, później powinnaś kontrolować je sama.

Norma jest bardzo szeroka rozciąga się między 3 a 97 punktem na siatce centylowej. Im niższy centyl tym mniejsze dziecko i tym mniej dzieci ma takie same parametry. Przykładowo 25 centyl oznacza, że masa ciała lub wzrost Twojego dziecka jest wyższy tylko od 25 dzieci na 100 badanych. Istotne jest, aby różnica w centylach wysokości i masy ciała nie była większa niż dwa pasma centylowe, czyli jeśli maluch ma 10 centyl w skali masy ciała, a 75 centyl we wzroście może to oznaczać, że waga jest za mała. Wtedy warto udać się do lekarza lub dietetyka, który pomoże Ci ocenić, czy Twoje dziecko właściwie rośnie, rozwija się i czy jego dieta jest adekwatna do zapotrzebowania energetycznego.

Pamiętajmy, że jeśli masa ciała dziecka wychodzi poza siatkę wcale nie oznacza, że mamy do czynienia z nadwagą. Warunkiem jest proporcjonalne wrastanie krzywej w skali określającej wysokość. Nie powinniśmy również porównywać swojego dziecka do innych dzieci, ponieważ każdy rozwija się i rośnie indywidualnie.

Właściwy rozwój fizyczny i psychiczny jest m.in. uwarunkowany odpowiednio zbilansowaną i różnorodną dietą. Według badań to dieta jest najważniejsza w profilaktyce chorób dietozależnych – również otyłości. Staraj się więc, aby nie zabrakło w niej żadnych niezbędnych składników. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dziecko odżywia się prawidłowo zwróć się po fachową pomoc do dietetyka.