Jak zdrowo grillować?

jak-zdrowo-grillowac

Wiosna i lato  to okres biesiad i spotkań  w ogrodzie przy grillu. Warto jednak się zastanowić  czy forma przyrządzania potraw na grilu jest dla naszego zdrowia  korzystna.

Sposób grillowania
O grilowaniu słyszymy  zarówno złe, jak i dobre opinie.  Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, jaką formę grilla wybierzemy, np. elektryczny czy ogrodowy, a także  w jaki sposób, w przypadku grilla ogorodowego, zabezpieczymy potrawę. Niewątpliwie grillowanie na  grillu elektrycznym czy patelni grillowej jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Sposób przygotowania potraw jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnego grilla, a także łatwiej zachować czystość. Przy pomocy ziół i marynat można przyrządzić pyszne i chrupiące dania bez dodatku tłuszczu. W przypadku grillownia, np. tłustego mięsa, pozbywamy się częściowo nasyconych kwasów tłuszczowych, tym samym mięso ma niższą kaloryczność, jest delikatniejsze dla naszego układu tawiennego i bezpieczniejsze dla naszego układu krążenia.

Tradycyjne grillowanie
Do grillowania na świeżym powietrzu zachęca piękna pogoda. To wspaniały czas, by przy grillu spędzić wspólne chwile wraz z rodziną i przyjaciółmi. Czynnikiem zachęcającym do grillowania tradycyjnego jest zapach dymu węglowego nadający potrawom szczególnego aromatu. Tego rodzaju doznań nie dostarczy nam grill elektryczny czy patelnia. Na ruszt chętnie wrzucamy tłuste potrawy, takie jak kiełbaski czy karkówkę, z nadzieją, że w skutek wytopienia zbędnego tłuszczu zjemy smacznie i przede wszystkim zdrowo. Tu niestety czai sie pułapka! Podczas przygotowywania dań mięsnych na otwartym ogniu wyciekający tłuszcz zapala się i wydziela składniki toksyczne - węglowodory aromatyczne, które przywierają do powierzchni mięsa i mogą mieć działanie rakotwórcze. Ponadto w procesie poddawania białek zwierzęcych wysokiej temperaturze powstają inne czynniki kancerogenne- aminy heterocykliczne.

Aby zniwelować powyższy problem podczas grillowania należy mieć na uwadze kilka ważnych zasad.

  • Dla zdrowia powinniśmy wybierać ryby,  mięso chude, warzywa.
  • Bardzo istotna jest marynata. Jej podstawą jest oliwa, sok z cytryny i przyprawy. Ważne, aby korzystać z pojedynczych przypraw, unikając mieszanek, typu  „do grilla“, które mogą  zawierać  wzmacniacze smaku i sól. Wyśmienity smak i aromat nadają potrawom zioła: tymianek, rozmaryn, oregano, jałowiec, pieprz, czosnek, paparyka.
  • Do marynaty można również dodać sos sojowy, odrobinę miodu. Zabejcowanie mięsa przed grillowaniem chroni w dużej mierze przed tworzeniem się toksyn na mięsie, jak również skraca czas  pieczenia. Dzięki temu mięso jest soczyste, kruche i chronione przed spaleniem - równie rakotwórczym i silnie trującym. Aby uzyskać powyższe korzyści najlepiej grillować w folii aluminiowej lub na aluminiowych tackach.
  • Dla  zminimalizowania jakiegokolwiek ryzyka powstania toksyn ważne jest, aby węgiel drzewny  podpalać naturalną podpałką. Wykorzystywanie do grillowania drzew liścistych i iglastych, z uwagi na zawartość żywic podczas spalania, może grozić uwalnianiem szkodliwych substancji.
  • Grillowanie należy rozpocząć po około 30-40 min od rozpalenia, gdy węgiel drzewny pokryje się szarym popiołem.
  • Do mięs zamiast ketchupu czy musztardy korzystnie jest skomponować własne dressingi. Na przykład delikatny sos tzacyki na bazie ziół, jogurtu i startego zielonego ogórka lub sos jogurtowy z dodatkiem pieprzu i zielonego koperku. Dla lubiących pikanterię, można sporządzić smaczny sos czosnkowy składający się z jogurtu, drobno pokrojonej cebulki i rozgniecionego ząbka czosnku.

Nie może zabraknąć warzyw!
Istotnym dodatkiem do potraw z grilla są warzywa, a zwłaszcza pyszne sałatki i surówki  przygotowane ze świeżych warzyw.  Zawarte w nich witaminy zapobiegną szkodliwemu działaniu wprowadzonych do organizmu trujacych związków i działaniu wolnych rodników. Warzywa bogate są również w błonnik, który usprawnia procesy trawienia, dzięki czemu biesiadowanie nie będzie problemem dla naszego żołądka.