Jarmuż i brukselka – królewska para warzywna
Warzywa z rodziny kapustnych doceniano już w starożytności. Rzymski lekarz Marcus Katon w swoich zapisach wypowiadał się iż „Jeśli pacjentowi nie pomoże kapusta, to należy go zabić…”. To bardzo radykalne twierdzenie (do którego jednak nie namawiamy) pokazuje jak wiele właściwości prozdrowotnych skrywają właśnie warzywa kapustne. Brukselka i jarmuż, również należące do warzyw kapustnych, nie do końca zaznały tak wielkiej sławy, a skrywają w sobie wiele dobrego i mogą spokojnie kandydować na Króla i Królową warzyw. Co takiego cennego odnajdziemy właśnie w tych produktach?
Wszechstronność
Co decyduje o wyjątkowości niektórych warzyw nad innymi? Nasuwa się tu określenie – wszechstronność. Spożywając np. pomidora, spodziewamy się, że dostarczy on potasu i likopenu, marchewkę – że będzie źródłem beta- karotenu, paprykę czerwoną – że źródłem witaminy C. Tymczasem istnieją takie warzywa jak brukselka czy jarmuż, które mogą pochwalić się długą listą dobroczynnych substancji w nich zawartych.
Warzywna królowa – Brukselka
Brukselka to mała, niepozorna kulka, pełna witaminy C, cynku i kwasu foliowego, obfitująca w potas i witaminy z grupy B.
Spożycie zaledwie 6 szt. brukselki (100 g) pozwoli zrealizować:
- 32% zapotrzebowania na foliany
- 20% zapotrzebowania na witaminę B6
- 20% zapotrzebowania na błonnik pokarmowy
- 15% zapotrzebowania na witaminę B1
- 10% zapotrzebowania na potas
- 7% zapotrzebowania na wapń i cynk
Aby nie była gorzka, należy ją gotować nie dłużej niż 10min. w wodzie z dodatkiem soli i cukru. Wówczas charakterystyczny dla tego warzywa gorzkawy posmak zanika.
Warzywny król – Jarmuż
Jarmuż to prawdziwy mocarz wśród warzyw. Jego gęstość odżywcza (czyli nagromadzenie różnych cennych składników w małej ilości produktu) jest bardzo wysoka.
Spożycie zaledwie szklanki jarmużu (50 g) pozwoli zrealizować:
- 120% zapotrzebowania na witaminę C,
- 38% zapotrzebowania na witaminę A,
- 30% zapotrzebowania na kwas foliowy,
- 20% zapotrzebowania na witaminę B6,
- 15% zapotrzebowania na witaminę B1,
- 10% zapotrzebowania na wapń (a co ważne nie zawiera kwasu szczawiowego, który utrudnia przyswojenie wapnia),
- I aż 1000% zapotrzebowania na witaminę K
Substancje bioaktywne
Ponadto jarmuż obfituje w bioaktywne związki takie jak karotenoidy (zeaksantynę, luteinę). Są to związki, które wykazują działanie ochronne na plamkę żółtą, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia struktury siatkówki oraz zaćmy.
Brukselka i jarmuż są również źródłem glukozynolanów, które wykazują silne działanie przeciwnowotworowe.
Podsumowanie
Wszechstronność żywieniowa jarmużu i brukselki to bardzo ważna ich cecha. Ma to duże znaczenie dla odpowiedniego zbilansowania diety, zwłaszcza, że wiele osób w ciągu całego dnia spożywa nie więcej niż 1 – 2 warzywa. Dużo lepiej wówczas sięgnąć po warzywo bogate w wiele dobroczynnych związków (jak np. brukselka czy jarmuż) niż np. po zielonego ogórka, w którego składzie znajdziemy głównie wodę.