Kakao i czekolada – jak wpływają na nasze zdrowie?

kakao-i-czekolada-jak-wplywaja-na-nasze-zdrowie

Od wieków kakao uważane było za cenny napój, bogaty w składniki sprzyjające zachowaniu zdrowia i urody.  Ziarna kakaowca są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, niegdyś wierzono w ich magiczną moc uzdrawiania. To wszystko sprawia, że sięganie po kakao w formie napoju lub czekolady może być nie tylko przyjemnością, ale i korzystnie wpływa na nasz organizm. Czy każda czekolada lub napój kakaowy są polecane i zawierają duże ilości naturalnego kakao? Odpowiedź brzmi - nie. Na rynku obecnych jest wiele rodzajów czekolady, warto je poznać i dowiedzieć się, które wybierać, a których niestety unikać.

Czekolada ciemna, nie ma lub ma bardzo niewiele mleka. Zawiera także najmniej cukru spośród wszystkich rodzajów czekolad. Czekolada ciemna to połączenie kakao z cukrem i tłuszczem. Ciemne czekolady można podzielić na niesłodzone, gorzkie, deserowe, półsłodkie i słodkie. Oprócz dodatku cukru różnią się też ilością suchej masy kakaowej. Minimalna ilość masy kakaowej w krajach Unii Europejskiej to 35%. Czekolada mleczna może mieć od 10 do 30% masy kakaowej. Pozostałe składniki to masło kakaowe, cukier, mleko  skondensowane/ mleka w proszku, wanilia i inne dodatki.  Jest to najczęściej wybierany przez nas rodzaj czekolady, ale czy słusznie?

Czekolada biała natomiast nie zawiera wcale masy kakaowej, dlatego tak naprawdę nie jest czekoladą. Składa się z masła kakaowego (minimum 20%), cukru (około 55%), mleka (około 14%), wanilii i innych dodatków. Najlepiej jednak sięgać po czekoladę gorzką, która zawiera minimum 50% kakao, ja polecam 75-85% kakao. Mocno kakaowy, intensywny smak sprawia, że zjadamy jej mniej, dzięki czemu nie ucierpi nasza sylwetka.

Kakao rozpuszczalne czy napój kakaowy zawierają nie tylko kakao, ale również cukier, emulgatory, aromaty, sól i inne substancje wzbogacające. Zazwyczaj cukier jest na pierwszym miejscu wśród składników takiego produktu. Oznacza to, że jest go najwięcej (nawet więcej niż kakao). Dlatego jeśli sięgamy po kakao to tylko naturalne, gdzie w składzie będzie tylko ziarno kakaowe.

Czekolada i kakao nie są dla każdego. Nie powinny ich spożywać osoby cierpiące na kamicę nerkową (ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego), nadpobudliwość jelita grubego (nie u każdego kakao powoduje dolegliwości), zapalenie pęcherza moczowego. Dodatkowo czekolada i kakao mogą powodować zaostrzenie zgagi oraz zaparcia.

Kakao ma prozdrowotny wpływ na nasz organizm – obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, działa przeciwdepresyjnie, antyrakotwórczo oraz leczy biegunkę. W czekoladzie znajdziemy także dodatki takie jak cukier czy masło kakaowe, które są niezdrowe i wysokokaloryczne.

Warto wiedzieć, że osoby zmagające się z trądzikiem mogą jeść czekoladę (co przeczy teorii głoszonej przez wiele lat, jakoby czekolada miała zaostrzać tę dolegliwość). Dodatek czekolady do mleka pomaga również przeciwdziałać nietolerancji laktozy. Co więcej, ciemna czekolada jest źródłem miedzi, która może stymulować ochronę organizmu przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Naukowcy odkryli również, że taniny obecne w czekoladzie (kakao) pomagają zapobiegać próchnicy. Wszystko to sprawia, że czekolada jedzona z umiarem dostarcza cennych składników odżywczych i może być częścią zdrowej, zrównoważonej diety.

W ramach ciekawostki zamieszczam także przybliżone informacje dotyczące składu i wartości odżywczej poszczególnych rodzajów czekolad.

Czekolada   deserowa gorzka mleczna biała
Energia  kcal 531 554  549 578
Białko  g 5,3   6,7 9,8  7,7 
Tłuszcz  g 28,9  34,4  32,8  38,4 
Cholesterol  mg 29 
Węglowodany  g 64  56,6  54,7  51 
Sacharoza  g 49,6 38,3  37  39,9 
Kwasy tłuszczowe nasycone  g 17,94 21,35  20,48  24,86 
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone  g  8,44 10,12  9,52  10,48 
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone  g 1,2  1,35  1,18  1,12 
Potas  mg 456  581   607 409 
Magnez  mg 129  165  97  32 
Fosfor  mg 191 244  303  220