Kiedy warto skorzystać z porady dietetyka?
Według statystyk na nadwagę i otyłość cierpi około 52% polskiego społeczeństwa. Ogrom wszechdostępnych diet cud oraz informacji o tym, jak się zdrowo odżywiać, sugeruje, iż samemu możemy poradzić sobie z tym rosnącym problemem. Z drugiej strony ta ilość wiedzy i pomysłów na to, jak pozbyć się zbędnych kilogramów często nas przerasta. Wiele razy słyszę od swoich pacjentów, że teoria jest im dobrze znana, a ze strony dietetyka potrzebują jedynie motywacji i sprawdzonych przepisów. Jak najbardziej mogę się z tym zgodzić, jednak z doświadczenia widzę, że wiedzę również trzeba stale pogłębiać i przede wszystkim korygować. Dlatego każdy, kto próbował już kilkakrotnie zmierzyć się sam na sam z nadmiarem kilogramów i nie osiągnął trwałego efektu, powinien skorzystać z pomocy sprawdzonego specjalisty – najlepiej takiego, który oprócz wskazania błędów żywieniowych jakie popełniamy i ułożenia odpowiedniej diety, wyjaśni nam dlaczego mamy jeść w określny sposób i jak samemu radzić sobie w przyszłości z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.Do dietetyka przychodzą nie tylko osoby z nadwagą i otyłe, ale również takie, które chcą zadbać o swoje zdrowie i uniknąć błędów żywieniowych. Są pewne grupy osób zdrowych, które szczególnie powinny zwracać uwagę na sposób odżywiania – będą to przede wszystkim rodziny planujące dzieci, kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci. Ta ostatnia grupa jest bardzo ważna, bowiem choroby związane ze złym sposobem odżywiania – tzw. choroby dietozależne (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, próchnica, miażdżyca) – coraz częściej diagnozuje się nawet u kilkulatków. Co więcej, dolegliwości te można całkowicie wyleczyć dietą. Na dzieci, które często są bardziej podane niż osoby dorosłe, działa wiele bodźców. Z tego względu nauka prawidłowych nawyków żywieniowych od wczesnych lat jest niezwykle ważna i wpływa na całe późniejsze życie.
Do dietetyka zgłaszają się również osoby chore. Dieta może działać profilaktycznie, ale również leczyć bądź łagodzić niektóre dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby układu krążenia, zaburzenia lipidowe, choroby układu pokarmowego (choroba refluksowa, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby wątroby, kamica żółciowa, choroby dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, zespół jelita nadwrażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), zaparcia , niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, zespół policystycznych jajników, nowotwory, choroby nerek i układu moczowego, dna moczanowa, zespół napięcia przedmiesiączkowego, osteoporoza oraz niedobory witamin i składników mineralnych.
Również osoby mające pewne ograniczenia żywieniowe mogą znaleźć pomoc u dietetyka. Wegetarianie, weganie, osoby mające alergie i nietolerancje pokarmowe oraz specyficzne choroby takie jak celiakię, muszą ograniczać/eliminować niektóre produkty lub grupy produktów spożywczych. Eliminowanie czegoś z jadłospisu bez wprowadzenia odpowiednich zamienników, może spowodować niedobory pokarmowe, które przyczyniają się do zaburzenia działania naszego organizmu i występowania chorób.
Świadomość społeczeństwa w zakresie prawidłowego odżywiania stale się zwiększa.. Coraz więcej osób decyduje się na pomoc dietetyka, stawiając na fachowość i rzetelne informacje, a przede wszystkim skuteczność działania.