Kiełkujemy... czyli dlaczego warto wzbogacać dietę w kiełki roślin

kielkujemy-czyli-dlaczego-warto-wzbogacac-diete-w-kielki-roslin

Jesienią, a zwłaszcza zimą brakuje nam świeżych, kolorowych i chrupiących warzyw. Nie tylko ze względu na ich smak, ale również cenne wartości odżywcze. Chcąc wzbogacić naszą dietę w niezbędne elementy sięgamy po suplementy diety, które niestety nie dostarczają nam takiej ilości witamin czy składników mineralnych jak świeże produkty. Co zatem robić? Wystarczy zacząć jeść zdrowe i odżywcze kiełki.

Kiełki to nic innego jak młode pędy roślin, głównie warzyw (także strączkowych), zbóż i roślin oleistych. Są bombą witaminową (obfitują w wit. A, witaminy z grupy B, biotynę, wit. C i E), dostarczają także wielu cennych składników mineralnych (m.in. wapń, magnez, żelazo, chrom, potas, cynk, selen oraz lit). Dodatek kiełków ułatwia trawienie innych pokarmów, a to dzięki enzymom rozkładającym białka, tłuszcze i węglowodany. Pędy roślin w odróżnieniu od nasion z których powstają, są niskokaloryczne i lekkostrawne. Są źródłem wysokowartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Tak jak wszystkie warzywa obfitują w błonnik pokarmowy m.in. regulujący pracę naszego przewodu pokarmowego. Zapobiegają występowaniu niedoborów witamin i składników mineralnych oraz działają korzystnie na nasz organizm np. chronią go przed nowotworami, wzmacniają odporność, chronią przed chorobami cywilizacyjnymi, poprawiają stan paznokci, włosów i skóry.

Kiełki najlepiej hodować samemu w domu, a nie kupować zapakowane w foliowe woreczki czy plastikowe opakowania, pod wpływem których szybko ulegają gniciu i tracą cenne wartości. Jest wiele metod hodowli młodych pędów (wszystkie proste i szybkie) – w słoiku, na sitku, na ligninie, w woreczku czy w specjalnym naczyniu zwanym kiełkownicą. Wymagana jest odpowiednia temperatura (od 18 do 21 stopni Celsjusza), mały dostęp światła (nie lubią pełnego słońca) oraz dostateczna ilość wody (lubią wilgoć). Zawsze przed wysianiem nasiona należy przepłukać i namoczyć w wodzie przez kilka godzin.

Warto wiedzieć, które rośliny nadają się do kiełkowania. Oprócz najpowszechniej uprawianej u nas rzeżuchy, świetnie sprawdzają się nasiona lucerny, soi, fasoli, brokuła, pora, cebuli, rzodkiewki, słonecznika, soczewicy, grochu, czerwonej kapusty, jęczmienia, pszenicy czy dyni. Różnią się one smakiem i wyglądem, dlatego mogą urozmaicić i ozdobić nasz posiłek. Smacznego!