Lekko na wiosnę

lekko-na-wiosne

Wiosna tuż tuż, dlatego już teraz warto pomyśleć o zrzuceniu paru zbędnych kilogramów i zacząć zdrowo, a przede wszystkim smacznie jeść! Co zrobić, aby osiągnąć zamierzony efekt bez wielkich wyrzeczeń? Wystarczy wprowadzić parę zmian w sposobie odżywiania i wyeliminować kilka błędów.

Zacznij od spożywania regularnych posiłków – codziennie jedz obowiązkowo 5 posiłków, co 2-3 godziny. Dzięki temu unikniesz wilczego głodu wieczorem i zrezygnujesz z produktów wysokokalorycznych. Twój organizm będzie miał wystarczającą ilość energii niezbędną do jego prawidłowego funkcjonowania, tempo przemiany materii wzrośnie, a tym samym tkanka tłuszczowa będzie szybciej spalana! Regularne dostarczanie energii nie będzie skutkowało magazynowaniem energii, ale wykorzystywaniem jej na bieżące potrzeby.

Jedząc 2-3 posiłki dziennie, tak jak przy nadmiernym ograniczeniu kalorii (np. stosowaniu tzw. diet cud) nasz organizm magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej zabezpieczając się na później. Dodatkowo regularne jedzenie zmniejsza ochotę na podjadanie (zwłaszcza wieczorne) oraz jedzenie słodyczy. Pamiętaj, że ostatni posiłek należy spożywać na 3 godziny przed snem. Nie ma sensu głodzić się od godziny 18.00, ponieważ przerwa pomiędzy kolacją a śniadaniem będzie zbyt długa.

Porcje powinny być małe objętościowe a produkty, które wybierasz lekkostrawne. Jak najczęściej sięgaj po sałatki warzywne i owocowe – świetnie sprawdzają się w roli mniejszych przekąsek, jak i bardziej treściwej kolacji czy lunchu.

Idealna sałatka, której bazą są różne rodzaje sałaty powinna składać się z kolorowych warzyw, dodatku białkowego (jeśli jemy ją na większy posiłek), sosu na bazie oliwy lub jogurtu i opcjonalnie owoców, nasion oraz orzechów. Sycącym elementem sałatki są produkty białkowe np. ser feta, mozarella, ser kozi, kurczak, nasiona strączkowe (fasola, bób, soczewica, cieciorka, groch, itp.) lub nasiona i orzechy. Dostarczają one białka, tłuszczu i cennych mikroelementów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu – zwiększają koncentrację, efektywność w pracy i dostarczają energii. Owoce są świetnym urozmaiceniem lekkiego posiłku. Idealnie komponują się z warzywami, serem czy orzechami. Są źródłem węglowodanów niezbędnych do pracy komórek mózgowych i mięśni oraz wody. Tutaj znajdziecie inspirujące przepisy na sałatki.

Zmiana sposobu odżywiania pozwala na zaprzestanie gromadzenia się tłuszczu, a co z już zmagazynowaną energią? Nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Powinniśmy ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinę. Wysiłek powinien być średnio-intensywny. Warto wiedzieć, że wysiłek fizyczny nie tylko wydziela serotoninę – hormon szczęścia, który poprawia nam samopoczucie, ale również reguluje działanie hormonu regulującego uczucie głodu – kortyzolu. Serotonina wpływa też na występowanie nadwagi i otyłości – kiedy jej ilość ulega obniżeniu i długotrwale utrzymuje się na niskim poziomie nasza waga wzrasta.  

Powolne wprowadzenie tych zmian pozwoli na przystosowanie naszego organizmu do nowego trybu życia bez stresu. Gwałtowne przechodzenie na dietę nie daje efektów, czujemy się źle, szybko się zniechęcamy, a do tego stracone kilogramy mogą szybko wrócić po ponownym przejściu do starych nawyków.