Mangostan

mangostan

Pośród mnogości kolorowych tropikalnych owoców na południowoamerykańskich targowiskach łatwo przeoczyć niepozorną, ciemnofioletową kulkę mangostanu. Owoc to niezwykły zarówno pod względem swego wyglądu, jak i właściwości oraz smaku, za sprawą którego mangostan zasłużył sobie na miano najsmaczniejszego owocu świata – niektórzy przyrównują go do gruszki, inni do ananasa. Owoce, wielkości mandarynek, pochodzą z Azji - ich ojczyzną są Indie, ale można je spotkać również w innych miejscach świata. Poza sezonem są drogie i trudno dostępne nawet w tropikach; w Polsce czasem widujemy je w dobrze zaopatrzonych delikatesach. Mangostan ma miękką, elastyczną skórkę, bardzo ciemną na wierzchu, a czerwonawą w środku; po przekrojeniu odkrywamy fragmentaryczną konstrukcję kilku nasion okrytych mlecznobiałym, soczystym, pachnącym miąższem. Jednak to nie względy estetyczne czynią ten owoc tak szczególnym; ma on bowiem niebywałe właściwości prozdrowotne.

W Azji już przed wiekami stosowano mangostan jako lekarstwo działające przeciwbakteryjnie, moczopędnie i przyspieszające trawienie. Wyciąg z mangostanu, szczególnie z jego nasyconej kwasem taninowym i ksantowym skórki, stosowany w medycynie ludowej - zewnętrznie - przeciw chorobom skóry, egzemom i wypryskom. Dopiero w ostatnich latach intensywne badania nad cudownym owocem dowiodły, że swoje „magiczne” działanie zawdzięcza on obecności czynnych fitoskładników: gamma mangostyny oraz pozostałych ksantonów, Czym są ksantony? To składniki bliskie chemicznie polifenolom; działające przeciwutleniająco na układ nerwowy i obniżający poziom glukozy. Polifenole. kolejny obecny w owocu potężny antyoksydant, ułatwiają skórze walkę z toksynami przyspieszającymi starzenie, a beta karoten i witaminy pomagają w zachowaniu młodości. Odkryto, że wyciąg z tego owocu jest silniejszym czynnikiem antyseptycznym niż deksametazon i doskonale sprawdza się w terapii bólów mięśniowych; ponadto wykazuje skuteczne działanie przeciw bakterii helicobacter pylori i przyspiesza gojenie silnych stanów zapalnych skóry oraz leczenie wrzodów żołądka. Poza lekkim działaniem przeczyszczającym mangostan nie ma żadnych skutków ubocznych i nie alergizuje - wręcz przeciwnie, jest współcześnie stosowany przeciwko uczuleniom. Japońscy badacze dowiedli, że wyciąg z owocu może być pomocny w walce z obrzękami i opuchlizną, a zatem przyjdzie z pomocą astmatykom. Jednym słowem, w tym małym owocu znajduje się remedium na większość chorób cywilizacyjnych; trwają już badania nad przeciwnowotworowym działaniem ksantonów, przede wszystkim cennej gamma mangostany; uważa się nawet, że mogą być alternatywą dla chemioterapii.

Z manostanu można wycisnąć sok, zblendować w ulubionym smoothie lub zagotować w postaci dżemu. Nie ma jednak lepszego sposobu na cieszenie się tym smakowitym owocem niż po prostu spałaszowanie go na surowo – „owoc bogów” powinien znaleźć się w naszej diecie na stałe!