Polskie superfoods – część 1

polskie-superfoods-czesc-1

W ostatnim czasie dużo mówi się o żywności tzw. superfoods. Superfoods w dużym skrócie oznacza produkty spożywcze, które mają bardzo wysoką wartość odżywczą, ale nie w energię, ale w składniki mineralne, witaminy lub inne związki mający korzystny wpływ na organizm człowieka. Do typowych superfoods możemy zaliczyć jagody goji, algi, jagody acai, nasiona konopii, ostropest itd. No właśnie, superfoods pojawiło się u nas nagle i głównymi reprezentantami tej kategorii żywności były produkty dość egzotyczne. Tymczasem całą gamę superfoods mamy łatwo dostępną w środkowoeuropejskim klimacie. Oto kilka przykładów. 

Żurawina

Znana od wieków ze swego korzystnego działania na układ moczowy. Wszystko za sprawą związku o nazwie proantocyjanidyna (PAC), która działa hamująco na rozwój chorobotwórczych bakterii. Żurawina zalecane jest zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób układu moczowego, często na równi z leczeniem farmakologicznym. 

Ponadto żurawina zawiera sporą ilość związków o działaniu antyoksydacyjnym. Związki te spowalniają procesy starzenia, może hamować procesy nowotworzenia (badania w tym kierunku cały czas trwają – być może w niedługim czasie uda się z żurawiny – a konkretnie z PAC – wyprodukować chamioterapeutyk), a także mogą spowalniać rozwój chorób układu krążenia. 

Płatki owsiane

Nie ma bardziej typowego śniadania niż owsianka z owocami lub orzechami. I to właśnie owies jest zbożem, które zasługuje z całą pewnością na miano polskiego superfood. Dlaczego? Wszystko za sprawą beta-glukanów zawartych w owsie. Beta-glukany to frakcja błonnika, który wpływa korzystnie na przewód pokarmowy, a konkretnie wraz z wodą powleka błonę śluzową jelit spowalniając wchłanianie się tłuszczu, cholesterolu z diety. Beta-glukan ma także pozytywne działanie na stężenie glukozowy we krwi, co jest szczególnie ważne dla diabetyków. 

Badania pokazują, że spożycie 3 g tegoż związku pozwala utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Otręby owsiane zawierają nieco więcej beta-glukanów niż płatki owsiane, ale oba produkty powinny na stałe zagościć w codziennym jadłospisie. 

Aronia

Polska aronia to bardzo popularny produkt z Japonii czy Chinach. Sprzedaje się ja za ogromne pieniądze, często w formie suplementów diety. Dlaczego? Głównym bohaterem tego aroniowego zamieszania są związki polifenolowe, które charakteryzują się bardzo silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Aronia w 100g może zawierać ich nawet 1-2 g, w tym około 500mg antocyjanów. Uważa się, że ten cierpki owoc to jedno z najbogatszych źródeł antocyjanów w przyrodzie. 

W badaniach wykazano, że regularne spożywanie aronii lub jej soku wpływa korzystnie na obniżenie się ciśnienia tętniczego. Ponadto ma korzystny wpływ na spowolnienie rozwoju miażdżycy oraz cukrzycy.

Aronia to też potencjalny produkt, którego zastosowanie można znaleźć w onkologii – sok z aronii może niszczyć komórki białaczki. Badania w tym kierunku cały czas trwają i wyglądają bardzo obiecująco.