Polskie superfoods – część 2

polskie-superfoods-czesc-2

O polskich superfoods można dużo pisać, bo jest ich po prostu bardzo wiele. Mają też zalety są blisko, a przez to są tańsze i często dużo zdrowsze.

Jabłka

Kto był kiedyś na bazarze na południu Europy sam doświadczył, że jabłka to jabłka, bez podziału na odmiany. W Polsce natomiast oferta jabłek jest bardzo szeroka, a jabłka wybiera się odmianami. Jedne bardziej słodkie, inne winne, kwaśne, twarde, miękkie, wczesne, późne itd.  Jabłka to także doskonały przykład superfood. 

Badania pokazują, że częste i regularne spożywanie jabłek jest związane z mniejszym ryzykiem zachorowania na chorobę nowotworową. Dotyczy to głównie nowotworów przewodu pokarmowego (w tym wątroby i przede wszystkim jelita grubego). Dlaczego jabłka mogą mieć działanie ochronne? Ze względu na błonnik rozpuszczalny w wodzie, a także obecność katechin, kwasów hydroksycynamonowych oraz flawonoli. Wszystkie te związki mają silne działanie przeciwutleniające. 

Aby jabłka spełniały kryteria żywności superfood muszą być świeże, nie obite, a już na pewno nie nadgniłe.

Kapusta

Wydawałoby się – nudne, zimowe warzywo. A jednak – godne uwagi ze względu na dużą zawartość glukozynolanów (związek z wbudowaną siarką nadający charakterystyczny zapach daniom z kapusty). Glukozynolany pobudzają wydzielania żółci, a tym samym poprawiają pracę wątroby. 

Ponadto glukozynolany mogą chronić organizm przed procesami nowotworzenia. Badania na zwierzętach udowodniły, że związki zawarte w kapuście mogą chronić organizm przed toksycznym działaniem niektórych związków np. nitrozoamin. 

Szczególnie cenna jest kapusta czerwona. Prowadzone badania epidemiologiczne wykazały, że osoby spożywające duże ilości kapusty, a także innych roślin z tej rodziny mają o 70% mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór jelit. Spożycie kapusty to także większa ochrona przed rakiem piersi, jąder, pęcherza moczowego i okrężnicy. 

Zielone warzywa liściaste

Szpinak, roszponka, rukola, sałata masłowa i inne zielone liściaste warzywa to bogactwo związków o działaniu przeciwutleniających. Jednocześnie są to produkty dostarczające olbrzymie ilości cennych składników mineralnych np. magnezu, którego braki doświadczają regularnie osoby intensywnie pracujące zarówno umysłowo, jak i fizycznie. 

Oprócz antyoksydantów, składników mineralnych zielone liście to także duża dawka cennego błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na oczyszczanie organizmu z toksycznych związków. 

Polskie superfoods mają przewagę nad tymi egzotycznymi, że najczęściej zbierane są w sezonie, a więc ilość związków oddziaływujących korzystnie na organizm człowieka jest większa niż w warzywach czy owocach suszonych lub długo przechowywanych i transportowanych. Warto więc w pierwszej kolejności sięgać po rodzimą superżywność.