Pomysły na mądre i modne przekąski dla dzieci i młodzieży

pomysly-na-madre-i-modne-przekaski-dla-dzieci-i-mlodziezy

Zgodnie ze stanowiskiem polskich ekspertów żywieniowych, opublikowanym we wrześniu 2015 roku, przekąszanie pomiędzy głównymi posiłkami nie jest złym nawykiem, pod warunkiem, że dokonujemy zdrowych wyborów. W obliczu wciąż wzrastającego odsetka dzieci z nadwagą i otyłością, bardzo ważne jest, aby proponować tej grupie osób, zdrowe, a jednocześnie wizualnie atrakcyjne i modne przekąski. 

Sytuacja bije na alarm!

Słowa dyrektor Generalnej WHO Margaret Chan odnośnie sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży w Europie jest zatrważająca: „Obecne pokolenie dzieci może być pierwszym, od długiego czasu, w przypadku, którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców.”

Co zrobić aby zatrzymać taki bieg wydarzeń? Jak wynika z wielu badań przeprowadzanych w ostatnich latach, do najpowszechniejszych błędów w żywieniu dzieci i młodzieży w Polsce, zaliczamy pomijanie głównych posiłków (szczególnie śniadania i II śniadania) oraz podjadanie pomiędzy posiłkami niezdrowych produktów (słodycze, chipsy, żywność fast-food, słodkie napoje). 

Co to jest zdrowa przekąska?

Dlatego też idąc za najnowszymi zaleceniami polskich ekspertów żywieniowych, w sprawie przekąsek – należy proponować dzieciom 2- 3 przekąski w ciągu dnia, które będą zawierały produkty z trzech grup spożywczych:

  • Warzywa
  • Owoce 
  • Naturalne i ukwaszone produkty mleczne (mleko, kefiry, jogurty, maślanki)

Jako uzupełnienie posiłku, można włączyć w niewielkich ilościach produkty zbożowe, suszone owoce oraz ziarna i orzechy.

Co zatem możemy wyczarować smacznego i zdrowego dla dzieci i młodzieży, aby chętnie sięgali po wyżej wymienione produkty, a zarzucili spożywania produktów wysoko –przetworzonych (słodycze, chipsy, fast-food)?

Gęsty koktajl – czyli smoothie

Liczne kawiarnie, coffee bary w swojej ofercie proponują klientom cała paletę kolorowych koktajli. Podane w wysokiej szklance ze słomką są chętnie kupowane, również przez młodzież,  nawet jeśli cena jest dość wysoka. My w swoich domach możemy wyczarować takie pyszne koktajle swojemu dziecku na co dzień.  Będzie to nie tylko modna przekąska, ale również racjonalny i zdrowy posiłek, pełen witamin i składników mineralnych, dostarczający pełnowartościowego białka i zdrowych tłuszczy. Co jest potrzebne do stworzenia pysznego i modnego smoothie?

Baza, czyli płyn, w którym będziemy miksować nasze stałe produkty. Może to być mleko, napój roślinny, jogurt naturalny, kefir, maślanka czy sok owocowy (np. pomarańczowy, jabłkowy).

Wkład warzywny – tu świetnie sprawdzą się warzywa liściaste: szpinak, jarmuż, natka pietruszki, rukola, jak również bardziej twarde warzywa: seler naciowy, burak, marchew.

Wkład owocowy – nasze rodzime truskawki, maliny, jagody, jak również borówki amerykańskie czy bardziej egzotyczne owoce: mango, sharon, granat, kiwi. Tu wybór jest ogromny. Poza sezonem warto skorzystać z owoców mrożonych. 

Element słodki – nadający przyjemnego słodkiego smaku, w przypadku dzieci jest bardzo ważny. Dlatego też mile widzianym składnikiem naszego smoothie są: banany, namoczone daktyle, odrobina prawdziwego miodu. Na słodkość koktajlu będą też miały wpływ owoce, dlatego też warto wybierać te dojrzałe (np. mango czy kiwi).

Zastrzyk węglowodanów – w postaci płatków owsianych, pszennych, żytnich, które też zmiksujemy. Warto uwzględnić je w koktajlu np. gdy podajemy dziecku smoothie po zajęciach sportowych lub gdy chcemy, aby był to bardziej konkretny posiłek

Zastrzyk tłuszczu – w postaci orzechów, pestek (dyni, słonecznika), awokado. Dzięki obecności tych produktów uzyskujemy lepsze wykorzystanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczu oraz uzupełniamy dietę dziecka o tłuszcze wielonienasycone.

Smakołyki – ostatnia grupa produktów, o dość nietypowej nazwie. Chodzi tu o wszelkie produkty, które będą podnosiły smakowitość koktajlu. I tak posmak czekolady uzyskamy dodając kakao czy karob, posmak orzechowy, gdy dodamy łyżeczkę masła orzechowego. Każdy może mieć swoje ulubione smakołyki i inwencja twórcza nie zna tutaj granic.

Nie pozostaje nam nic innego jak zaopatrzyć się w zapasy potrzebne do przygotowania koktajlu aby po powrocie ze szkoły / przedszkola móc wyczarować pyszny i zdrowy smoothie!