Rabarbar - przysmak z ogrodu

rabarbar-przysmak-z-ogrodu

Sezon na rabarbar trwa od połowy maja do końca czerwca. To warzywo z rodziny rdesowatych. Po kupieniu najlepiej przyrządzić go od razu lub trzymać w lodówce maksymalnie kilka dni. Świeży rabarbar jest jędrny i słodko-kwaśny w smaku. Pamiętajmy, aby gotować go w garnkach stalowych bądź ewentualnie nieuszkodzonych garnkach emaliowanych (kwas szczawiowy obecny w rabarbarze może bowiem wchodzić w reakcję z innymi powierzchniami, tworząc negatywne dla zdrowia związki). Najwięcej kwasu szczawiowego jest w łodygach rabarbaru pod koniec czerwca i później, lepiej jest więc kupić go wcześniej i zamrozić, aby cieszyć się smakiem poza sezonem. 

Rabarbar jest niezwykle niskokaloryczny – w 100g ma 9 kcal. Łodyga rabarbaru waży około 140 g. Najwięcej znajdziemy w nim potasu, wapnia, fosforu, a także chrom. Z witamin przeważa witamina C, beta karoten oraz foliany. Prócz witamin i składników mineralnych, rabarbar jest także dobrym źródłem błonnika pokarmowego. 

Oprócz walorów smakowych wyróżnia się także właściwościami zdrowotnymi. Spożywany w niewielkich ilościach może leczyć biegunkę. Dawniej uważano, że większe dawki tych jadalnych łodyg działają przeczyszczająco, zwalczając uporczywe zaparcia – tutaj jednak znaczenie lepiej sprawdzają się inne warzywa i owoce (śliwki, figi czy daktyle). Rabarbar zawiera bowiem antrachinony (obecne m.in. w senesie), jednak w bardzo małych ilościach.

Niedawno odkryto również antynowotworowe działanie rabarbaru. Zwłaszcza poddany obróbce cieplnej wykazuje większe właściwości przeciwrakotwórcze, a to dzięki obecności polifenoli. Dodatkowo, wspomniane witaminy: C i beta karoten to naturalne antyoksydanty również wspomagające walkę z komórkami rakowymi. 

UWAGA! Nie dla wszystkich rabarbar jest równie bezpieczny. Osoby ze skłonnościami bądź mające kamienie nerkowe nie powinny go spożywać. Warzywo to jest bowiem bogatym źródłem kwasu szczawiowego, który może sprzyjać powstawaniu owych kamieni oraz przy niedostatecznym spożyciu wapnia i witamin D w diecie może powodować ich wypłukiwanie z organizmu. Dlatego zawsze jedząc rabarbar bądź inne produkty zawierające kwas szczawiowy (szczaw, herbata, kawa) pamiętaj o łączeniu ich z produktami bogatymi w wapń i witaminę D – produkty mleczne, orzechy, nasiona, zielone warzywa liściaste.