Słodkie życie - część 3

slodkie-zycie-czesc-3

Dlaczego lubimy słodycze i jakie są sposoby na ich unikanie?

Już od urodzenia potrafimy rozpoznawać słodki smak i chętnie sięgamy po produkty będące źródłem cukru – m.in. mleko matki, które zawiera około 7% laktozy. Do tego wykazujemy wrodzoną awersję do gorzkiego smaku. Nic więc dziwnego, że czasem możemy spożywać cukier w nadmiarze.

Warto podkreślić, że słodkości dostarczają duże ilości energii, a niewiele składników odżywczych – są więc źródłem tzw. pustych kalorii. Słodycze obfitują w cukier prosty, sztuczne barwniki, nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery kwasów tłuszczowych typu trans, które są niekorzystne dla zdrowia. Nasycone kwasy tłuszczowe powodują m.in. podwyższenie cholesterolu całkowitego we krwi, podwyższenie złego cholesterolu LDL a także triglicerydów. Izomery trans kwasów tłuszczowych dodatkowo obniżają dobry cholesterol HDL we krwi. Spożywanie zbyt dużych ilości tych składników może być przyczyną rozwoju wielu chorób i dolegliwości takich jak próchnica zębów, cukrzyca typu II, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy otyłość.

Należy pamiętać o tym, iż zawsze warto zachować umiar i wybierać zdrowe produkty np. słodycze własnej produkcji takie jak ciasta owocowe, ciasteczka owsiane oraz takie, które nie zawierają zbyt dużo cukru oraz tłuszczu: galaretki z owocami, budynie czy kisiele z owocami (bez sztucznych konserwantów). Warto sięgnąć po suszone czy świeże owoce. Przed zakupem każdego produktu powinniśmy czytać etykiety i wybierać takie o minimalnej zawartości izomerów trans, nasyconych kwasów tłuszczowych i słodzików. Zdrowiej jest samemu zrobić deser nawet z bitą śmietaną, niż jeść sztucznie barwione gotowe i pełne konserwantów słodycze.

Jak ograniczyć podjadanie słodyczy?

  • Jedz 5 małych posiłków w ciągu dnia – poziom cukru będzie na stałym poziomie, dzięki czemu nie będziesz miał/a ochoty na spożywanie słodyczy.
  • Nie rezygnuj całkowicie ze słodkich rzeczy – raz na tydzień (wybierz stały dzień) zjedz kawałek ciasta (domowej roboty!) lub gorzką czekoladę bez tłuszczy utwardzanych – nie martw się, że reszta się zmarnuje – poczęstuj rodzinę czy przyjaciół.
  • Nie kupuj słodyczy na zapas i nie kładź ich na widoku wedle zasady co z oczu to z serca.
  • Jeśli zdarzy Ci się kupić słodycze w sklepie omijaj te w wersji XL.
  • Gdy korci Cię żeby coś przekąsić wybierz suszone owoce (nie więcej niż 5 sztuk) lub orzechy (max. 10 sztuk), albo też sięgaj po warzywa – najlepiej świeże i chrupiące, których jedzenie zajmuje trochę czasu (szybciej zapomnisz o słodyczach).
  • Gdy ktoś obok Ciebie sięga po słodkości nie ulegaj – pomyśl o tym co już zrobiłeś/łaś, aby pozbyć się nadmiernych kilogramów i czy warto psuć efekty?
  • Nie sięgaj po słodycze w ramach nagrody po schudnięciu np. 2 kg może to tylko pogłębić Twoją chęć na słodycze i utrudnić ich ograniczanie. W nagrodę zjedz suszone owoce z jogurtem lub orzechy z łyżeczką miodu czy sałatkę ze świeżych owoców.
  • Dbaj o wartościową i urozmaiconą dietę. Nie może w niej zabraknąć węglowodanów złożonych – pełnoziarnistych produktów zbożowych i warzyw; a także owoców. Ograniczenie zdrowych źródeł cukru może tylko zwiększyć chęć na sięganie po słodycze obfite w cukry proste.