Sposoby na wilczy głód

sposoby-na-wilczy-glod

Wilczy głód to bardzo nagłe i silne odczucie głodu. Czasami związane jest z wyraźnym burczeniem w brzuchu, a czasami wręcz z uczuciem słabości, mdłościami. Każdy kto przeżył wilczy głód wie, że warto go unikać. Tylko jak to zrobić? 

  • Po pierwsze: dzień należy rozpocząć od spożycia śniadania. Najlepiej, aby śniadanie było wytrawne, a więc np. kanapka na bazie chleba razowego z dowolnymi warzywami i produktem bogatym w pełnowartościowe białko, a więc z wędliną, twarożkiem, rybą czy jajkiem. Można także pokusić się o przygotowanie owsianki ze świeżymi owocami, ale bez dodatku cukru, miodu czy dżemu. 
  • Po drugie: należy zadbać o to, aby kolejne posiłki pojawiały się w odstępach max czterogodzinnych. Posiłkiem nie może być kawa czy słodki rogalik. Warto, aby o każdej prze dnia dostarczyć do organizmu coś wartościowego.
    – Na drugie śniadanie najlepiej sprawdzają się świeże owoce, jogurt naturalny czy mała sałatka warzywna.
    – Na obiad: w ciepłe miesiące duża sałatka na bazie dowolnego mixu sałat z dodatkiem pełnowartościowego białka np. pieczonego kurczaka czy wędzonej ryby z niewielkim dodatkiem kaszy, makaronu czy pełnoziarnistych grzanek. W zimne miesiące najlepiej sprawdza się obiad na ciepło np. pieczona ryba + surówka.
    – Podwieczorek: jeśli mamy taką możliwość to najlepiej przygotować sobie koktajl owocowo-warzywny, aby dostarczyć dużą ilość składników odżywczych np.: jogurt naturalny zmiksowany ze świeżym jarmużem, bananem i kiwi.
    – Kolacja: wieczorem najlepiej sprawdzają się różnego typu sałatki ze smacznymi dodatkami np. mix sałat z orzechami włoskimi, pestkami dyni z dressingiem miodowo-musztardowym. 
  • Po trzecie: kolacja to ostatni posiłek w ciągu dnia i warto go tak zaplanować, aby pojawił się na 2-3 godziny przed pójściem spać. W przeciwnym wypadku wilczy głód można się pojawić tuż przed snem, co jest już bardzo niekorzystne. 
  • Po czwarte: głód często mylony jest z pragnieniem. Warto zatem zadbać przez cały dzień, aby odpowiednio nawadniać organizm. Najlepszym napojem są oczywiście wody mineralne, ale także łagodne zioła (np. mięta, melisa), herbata rooibos, herbaty owocowe z suszu owocowego (a nie aromatyzowane) itd. Wody z dystrybutorów, wody źródlane w mniejszym stopniu nawadniają, więc można je wykorzystywać do przygotowania herbat czy lekkich kompotów. Z kolei kawa, czarna herbata, napoje gazowane z dużą ilością cukru nie przyczyniają się do odpowiedniego nawodnienia organizmu. Dlatego też zawsze po wypiciu kawy czy alkoholu warto wypić nieco czystej wody. 

Jedząc regularnie, pijąc często trudno jest wyhodować wilczy głód. Warto zatem planować swój dzień również pod kątem co będę jadła i kiedy, aby mieć komfort posiłków i brak trosk o sylwetkę.