Warzywa na okrągło
Warzywa to produkt bezcenny w naszej codziennej diecie. Niestety ciągle jadamy ich zbyt mało!
Doskonałe źródło witamin, składników mineralnych, flawanoidów, antyoksydantów i błonnika spychamy na dalszy plan na rzecz bezwartościowych, tuczących produktów, które niekorzystnie wpływają na nasz stan zdrowia i samopoczucie.
Oprócz witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu, warto podkreślić, także nieocenione walory zawartego w warzywach błonnika: zapobiega zaparciom, {C}wspomaga perystalykę jelit tym samym chroni przed rakiem jelita, który dziś zajmuje czołowe miejsce w rankingu nowotworów, {C}pomaga usunąć z organizmu szkodliwe toksyny i metale ciężkie.
Przypominam, że jadanie warzyw zapobiega chorobom układu krążenia, a także skutecznie zwalcza ich skutki. Błonnik nierozpuszczalny obniża poziom trójglicerydów we krwi, przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy. Z kolei błonnik rozpuszczalny - wiąże lipidy i kwasy żółciowe. Co przyczynia się do zahamowania biosyntezy cholesterolu.
Błonnik zapobiega cukrzycy, jak również skutecznie walczy z tą chorobą. Zawarty w warzywach, dodany do posiłku, osłabia absorpcję węglowodanów, zmniejszając w ten sposób poziom cukru we krwi po ich spożyciu.
Dodam jeszcze, że regularne spożywanie warzyw pomaga zachować szczupłą sylwetkę, zapobiega nadwadze i otyłości. Smaczne dania z dużą ilością warzyw spowodują poczucie sytości, gdyż błonnik pęcznieje w żołądku, wypełniając go, a przy tym zawiera nieznaczną ilość kalorii.
Zalecam jadanie warzyw do każdego posiłku, czyli 4-5 razy dziennie!
Dostępność różnych gatunków warzyw jest bardzo duża, dlatego warto, ze względu na zdrowie i w trosce o smukłą sylwetkę, wzbogacić w nie codzienny jadłospis. Kolorowe warzywa można spożywać w formie surówek, gotować, grillować czy dusić, a także pić z nich pyszne i pożywne soki.