Witamina D jesienną porą
Witamina D3 inaczej zwana witaminą słońca. Dlaczego? Witamina D bowiem jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych w skórze. Synteza ta to mniej więcej 90% zapotrzebowania człowieka (pozostałe 10% to dieta). Problem pojawia się jednak we wrześniu kiedy to promienie słoneczne coraz mniej działają na skórę, a my coraz bardziej ją zakrywamy. W naszych szerokościach geograficznych od października do kwietnia witamina D nie jest prawie wcale produkowana w skórze, a my jesteśmy narażeni na jej niedobory.
Dlatego też w okresie jesienno-zimowym zaleca się uzupełnianie witaminy D3 z suplementów diety np. poprzez przyjmowanie tranu lub czystej D3. Można także zwiększyć spożycie tłustych ryb morskich, jaj (a w szczególności żółtek) oraz wątróbki czy produktów spożywczych sztucznie wzbogaconych w tę witaminę (np. płatki śniadaniowe czy margaryny kanapkowe miękkie). Należy jednak pamiętać o tym, że podroby mogą negatywnie wpływać na stężenie cholesterolu we krwi, a także na dnę moczanową.
Co warto jeszcze wiedzieć?
Jeśli chcemy wiedzieć czy mamy niedobór witaminy D warto sprawdzić to w laboratorium badając z krwi 25(OH)D3. Prawidłowy zakres normy waha się pomiędzy 30 a 50mikrog/ml. W przypadku niedoborów lub znacznego ryzyka powstania niedoborów zaleca się suplementację.
Mówiąc o suplementach diety warto wspomnieć, że nie powinno się przyjmować witaminy D z różnego rodzaju suplementów diety bez żadnej kontroli. Może się bowiem okazać, że mamy jej zbyt dużo łącznie w diecie. Zarówno lekarz, jak i dietetyk powinien dobierać dawki indywidualnie na podstawie aktualnych wyników badań powtarzanych co około 3 miesiące.
Dlaczego witamina D jest ta ważna?
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że niedobory witaminy D mogą mieć kluczowe znaczenie dla pracy układu immunologicznego, a niedobory związane są ze znacznym obniżeniem się odporności. Niektóre hipotezy sugerują, że zwiększona zapadalność na infekcje górnych dróg oddechowych obserwowana jesienią i wiosną to wina braku witaminy D w organizmie.
Obserwuje się także coraz częstsze powiązania pomiędzy niedoborami witaminy D w organizmie, a cukrzycą typu 1 i 2. Okazuje się bowiem, że niedobór może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem rozwoju obu cukrzyc. Jest to szczególnie cenna informacja, jeśli w rodzinie są/były przypadku cukrzycy.
Witamina D pełni wreszcie ważną rolę w gospodarce wapniowej. To właśnie dzięki tej witaminie wapń zostaje poprawnie wykorzystany w organizmie wzmacniając układ szkieletowy, w tym zęby. Jest to wyjątkowo ważne dla dzieci i młodzieży, która szybko rośnie, ale także dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym kiedy to estrogeny przestają działać ochronnie na kościec. Witamina D wraz z wiekiem jest syntetyzowana mniej efektywnie, dlatego też osoby starsze powinny więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu w okresie wiosenno-letnim, aby zmniejszać utratę wapnia z kości.
Jesień już się rozpoczyna na dobre. Łapmy więc słońca jak najwięcej, ruszajmy się na świeżym powietrzu ja najwięcej, jedzmy jak najzdrowiej, a może unikniemy wielu jesiennych dolegliwości.