Wspólne posiłki z punktu widzenia dietetyka

wspolne-posilki-z-punktu-widzenia-dietetyka

Od zawsze wiele się mówiło o ogromnej roli wspólnego siadania rodziny do stołu. Według psychologów, buduje to trwałą więź pomiędzy członkami rodziny, daje czas na rozmowę i wyciszenie – szczególnie jeśli zasiada się do wspólnej kolacji. A jak wygląda to z punktu widzenia dietetyka – dlaczego jest to ważne? 

Budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Kształtowanie nawyków żywieniowych u najmłodszych członków rodziny odbywa się właśnie podczas wspólnych posiłków. W tym czasie maluch może się przekonać, że są produkty i dania, które bardziej lubi oraz te mniej ulubione. Może też zaobserwować, że preferencje smakowe różnią się u konkretnych członków rodziny. Jest to bardzo ważna lekcja dla kilkulatka. 

Wspólne zasiadanie do stołu daje także szansę na to, aby obserwować, że powinno się jeść różne produkty, że rodzice też spożywają – przykładowo – szpinak czy ryby i że jest to bardzo naturalna czynność. Dlatego warto już niemowlę uczyć, że przy stole siedzi się razem i dać mu szanse na swoje własne obserwacje.

Wspólny posiłek = mniejsze ryzyko nadwagi i otyłości

W badaniach wykazano, że dzieci zasiadające do wspólnego posiłku z rodzicami chętniej sięgają po warzywa, spożywają ogólnie więcej błonnika, a rzadziej sięgają po dania typu fast food. Skutkuje to znacząco mniejszym ryzykiem rozwinięcia się nadwagi, a następnie otyłości oraz chorób związanych z nadmierna masą ciała. Jest to szczególnie ważne, gdyż to właśnie młodzież w ostatnim czasie tyje na potęgę.

Wspólne gotowanie, nakrywanie, reguły

Wraz ze wspólnym zasiadaniem do stołu wiąże się często (aczkolwiek nie zawsze) wspólne gotowanie. Daje to szansę dzieciom, aby poznać różne surowce. Dzięki temu – bardziej oswojone z produktami – rzadziej grymaszą przy nowościach kulinarnych. 

Dzieci obserwują także zachowania i reguły panujące przy stole i łatwiej im zaaklimatyzować się np. w przedszkolu. Dla starszych dzieci jest to dobra lekcja savoir vivre i sztuki nakrywania stołu.

Wspólny posiłek w praktyce

  • Jak więc zrobić, aby wygospodarować czas na chociaż jeden wspólny posiłek w ciągu dnia? 
  • Ustalmy jedną, nieprzesuwalną godzinę np. kolacji. Jeśli wspólna kolacja nie jest możliwa – spróbujmy ze śniadaniem.
  • Zaplanujmy wcześniej co będzie podane do jedzenia tak, aby było zdrowo, urozmaicenie oraz praktycznie. 
  • W wolne dni zasiadajcie razem do wszystkich głównych posiłków, a więc do śniadania, obiadu i kolacji. 
  • Zaangażuj wszystkich członków rodziny w przygotowania posiłków, planowanie menu, nakrywanie stołu, a także sprzątanie.
  • Pamiętaj o tym, że projekt ten się powiedzie tyle wtedy, jeśli twój talerz będzie świecił przykładem ☺