Zatrzymać smak lata

zatrzymac-smak-lata

Każdy z niecierpliwością czeka na sezon letni, nie tylko po to, aby wygrzewać się na słońcu i udać się na zasłużone wakacje, ale także, żeby nacieszyć się bogactwem warzyw i owoców. Lato jednak szybko mija, a wraz z nim świeże i pyszne pomidory, truskawki, morele, borówki, kabaczki… Dlatego warto nauczyć się robić domowe przetwory na jesień i zimę (choć są one tak smaczne, że nie zawsze dotrwają do sezonu zimowego).

Dżemy, konfitury i przetwory z warzyw i owoców własnej roboty są znacznie smaczniejsze i zdrowsze niż te kupowane w sklepach. Plusem jest także ich cena oraz satysfakcja z własnoręcznie wykonanych przysmaków. Co więcej mogą być niskokaloryczne, przyrządzone bez dodatku cukru. 

Kiedy zacząć robić przetwory? Najlepiej wtedy, gdy kończy się już sezon na dany produkt – im późniejsze jabłka, gruszki czy śliwki, tym będą słodsze. Tajemnicą przetworów owocowych bez cukru jest ich uprzednie dokładne wysmażenie. Dżemy z owoców warto smażyć nawet 2-3 dni (po kilka godzin dziennie, często mieszając). Jeśli wybierzemy słodkie owoce, dodatek cukru będzie zbędny. Przed rozpoczęciem smażenia owoce należy obrać (lub jeśli są one ekologiczne – nie obierać), wyciąć gniazda nasienne i pokroić w cząstki. Przełożyć do garnka z grubym dnem, odrobinę posolić (aby uwydatnić smak) i smażyć na małym ogniu pod przykryciem. Ostatniego dnia smażenie powinno się odbywać bez przykrycia. Owoce będą gotowe gdy zgęstnieją. Jest to czasochłonny zabieg, należy też uważać, żeby owoców nie przypalić, ale naprawdę warto! Po przygotowaniu przetworów należy przełożyć je do wygotowanych wcześniej słoiczków i zawekować. 

Wekowanie słoików nie jest trudne, jeśli zrobisz to dobrze przetwory nie zepsują się. Po przełożeniu przetworów do słoiczków należy je pasteryzować (ustawić słoiki w garnku z wodą, tak aby nie zamoczyć pokrywek, gotować około 15-20 minut), po zapasteryzowaniu słoiki należy wyjąć i odwrócić do góry dnem. 

Zarówno do przetworów owocowych jak i warzywnych można dodawać przeróżne przyprawy. Warto pomyśleć o dodatku ziół i przypraw rozgrzewających, antybakteryjnych, które wzmocnią naszą odporność. Do owoców świetnie sprawdzają się goździki, cynamon, kardamon, imbir, wanilia, kurkuma, a do warzyw świeże zioła: bazylia, oregano, koperek, natka pietruszki, czosnek i inne. Przyprawy i zioła dodatkowo przyspieszają perystaltykę jelit, ułatwiając trawienie.