Zjedz śniadanie

zjedz-sniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – to stwierdzenie znane chyba każdemu. Zapewne zastanawia Was, dlaczego poranny posiłek jest tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz jak powinniśmy go komponować? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Zacznijmy od podstaw – dlaczego zawsze należy jeść śniadanie?
Tempo naszego metabolizmu warunkuje szybkość spalania kalorii, a co za tym idzie decyduje o tym, czy energię którą dostarczymy do organizmu wraz z pożywieniem szybko i całkowicie wykorzystamy, czy raczej będziemy zużywać bardzo powoli oraz gromadzić w postaci tkanki tłuszczowej. Im szybszy metabolizm tym szybciej spalamy kalorie. Oczywiście ilość pożywienia także odgrywa tutaj kluczową rolę, ale o tym za chwilę. W ciągu dnia metabolizm jest najszybszy, im bliżej do wieczora tym bardziej słabnie. Dzieje się tak dlatego, by w nocy nie zabrakło kilokalorii do pokrycia potrzeb energetycznych podstawowych procesów życiowych np. oddychania czy krążenia. Z tego powodu niekorzystne jest jedzenie w nocy, a ostatni lekki posiłek powinien być spożywany na 2-3 godziny przed snem. Rano po obudzeniu się niezbędne jest dostarczenie dawki energii, aby metabolizm przyspieszyć. Według danych należy zjeść do godziny po obudzeniu się. Brak śniadania powoduje, iż w ciągu całego dnia nie tylko możemy mieć słabszą koncentrację, pamięć i mniej energii życiowej, ale także powolny metabolizm.

Czy to prawda, że śniadanie powinno być najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia?
Powiedzenie „śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, kolację jak żebrak” nie do końca ma przełożenie w praktyce. Wystarczy mały posiłek, aby pobudzić organizm i przyspieszyć metabolizm. Jeśli nie masz czasu na zjedzenie śniadania przed wyjściem z domu lub po prostu nie masz apetytu sięgnij po owoc, orzechy, a najlepiej koktajl. Zjedzenie banana czy garści migdałów trwa 30 sekund, a przyrządzenie koktajlu około 1 minuty. Tak niewiele, a może być kluczem do osiągnięcia celu, jakim jest prawidłowa masa ciała i zdrowy organizm. Pamiętaj jednak, aby po 2-3 godzinach zjeść porządne drugie śniadanie, które będzie składało się z produktów pełnoziarnistych (pieczywo pełnoziarniste, naturalne płatki np. owsiane czy jęczmienne), wartościowych tłuszczów (nasion, orzechów lub awokado), produktów białkowych (warzyw strączkowych, jaj, ryby czy chudej wędliny) warzyw lub/i owoców. Może to być kanapka, sałatka z dodatkami, koktajl z płatkami zbożowymi lub inny odżywczy posiłek.

Jakie śniadania najlepiej sprawdzają się wiosną i latem, a jakie jesienią oraz zimą?
W chłodne jesienno-zimowe dni najlepiej sięgać po posiłki ciepłe np. płatki zbożowe czy kaszę na mleku roślinnym lub wodzie z owocami, jajecznicę z pieczywem pełnoziarnistym czy naleśniki (z mąki pełnoziarnistej). Niektórzy preferują zupy warzywne lub kaszę z warzywami na ciepło. Nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego nic się nie stanie jeśli posiłek będzie miał temperaturę pokojową. Lepiej natomiast unikać potraw zimnych – sałaty bez żadnego ciepłego dodatku lub płatków z zimnym jogurtem czy mlekiem. Latem i wiosną sprawa wygląda inaczej. Posiłki mogą być zarówno chłodne jak i ciepłe, panuje dowolność. Warto wykorzystywać produkty sezonowe i pamiętać, aby w każdym głównym posiłku znajdowały się warzywa lub owoce.

Ważniejsze od pory roku jest wsłuchanie się w swój organizm i ufanie intuicji. Nie każdy natomiast to potrafi i często myli potrzebę organizmu od zachcianki na dany produkt.