Najczęstsze przyczyny nadwagi i otyłości
Bardzo często zaczynamy stosować diety odchudzające bez wcześniejszego przygotowania i wyeliminowainia na stałe swoich błędów żywieniowych. Sięgamy po przykładową dietę, stosujemy się do niej miesiąc- dwa, po czy wracamy do dawnych nawyków żywieniowych – tak powstaje efekt jojo i zwiększa się nasza frustracja oraz niechęć do stosowania diet.
Co warto wiedzieć na temat białka w naszej diecie?
Obecnie większość osób mających nadwagę czy otyłość jest na diecie. Najczęściej są to diety oparte na produktach niskokalorycznych. W ostatnim czasie panuje moda na diety wysokobiałkowe stosowane bez kontroli dietetyka i choć twórca jednej z najbardziej popularnych diet białkowych – dr Dukan, dostał zakaz wykonywania swojego zawodu, z powodu działania na szkodę pacjentom, a sama dieta została oficjalnie uznana za niekorzystną dla zdrowia – nadal panuje przekonanie, że białko jest najważniejszym elementem naszej diety.
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i są tzw. niezbędnymi nienasyconymi kawasami tłuszczowymi. Oznacza to, że człowiek nie posiada zdolności do wytwarzania kwasów NNKT, dlatego aby w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu na te składniki musi je dostarczać z dietą lub preparatami farmaceutycznymi.
Tłuszcze w naszej diecie
Tłuszcz zaraz po węglowodanach i białku należy do podstawowych składników pokarmowych. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że tłuszcz jest niekorzystny dla naszego zdrowia. Jednak według najnowszych, poważnych badań, najbardziej korzystną dietą dla naszego organizmu jest niskotłuszczowa dieta z przewagą produktów roślinnych. Tłuszcze w diecie można podzielić na roślinne i zwierzęce. Ich skład zasadniczo różni się i na tej podstawie można stwierdzić czy są dla nas korzystne czy też nie. Tłuszcze znajdujące się w naszym pożywieniu składają się w głównej mierze z triglicerydów i kwasów tłuszczowych.
Dietetyczne triki, które musisz poznać!
Nadwaga, a w konsekwencji otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Otyłość jest bowiem chorobą. Obecnie mówi się już o epidemii otyłości na świecie, ale i w Polsce coraz młodsze osoby mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jest to głównie spowodowane błędami żywieniowymi oraz niską aktywnością fizyczną.