Cała prawda o glutenie
W ostatnim czasie wiele doniesień sugeruje, że większość z nas, a nawet każdy powinien unikać glutenu, a w szczególności glutenu pochodzącego z pszenicy. Inne głosy ekspertów zaprzeczają i głoszą, że gluten nie szkodzi i można go bezpiecznie spożywać pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z pacjentem z celiakią. Gdzie zatem jest prawda i czy my, przeciętni Kowalscy, powinniśmy spożywać gluten czy jednak stosować dietę bezglutenową?
Gluten możesz szkodzić…
Tak, to prawda - gluten może szkodzić osobom ze zdiagnozowaną celiakią, ale także osobom z nadwrażliwością na gluten. Pszenica natomiast może szkodzić osobom z nietolerancją na te zboże - dotyczy to jednak bardzo niewielkiej grupy ludzi – około 1%.
Natomiast odsetek ludzi, dla których dieta bezglutenowa (a więc i bez dodatku pszenicy) jest dobrym rozwiązaniem jest nieco większy, ale także dość mały (około 10% społeczeństwa). Jeśli więc dana osoba ma stwierdzoną nietolerancję lub alergię na gluten to powinna bezwzględnie wyeliminować go z diety. Jeśli jednak nie ma badań potwierdzających tę hipotezę nie ma uzasadnienia, aby go eliminować.
Warto także wiedzieć, że istnieje także utajona celiakia lub niepełnoobjawowa i jest ona coraz częściej diagnozowana u dorosłych osób.
Co zbadać, aby sprawdzić czy gluten mi szkodzi?
Nieceliakalną wrażliwość na gluten można prosto zbadać wykonując testy na opóźnione reakcje nietolerancji pokarmowej. Wrażliwość taka to z reguły stany zapalne o bardzo niewielkim natężeniu, ale występujące przewlekle – mogą prowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia. Uważa się, że mogą one prowadzić do chorób autoimmunologicznych, np. masowo diagnozowanej w ostatnim czasie choroby Hashimoto.
Pacjenci z przewlekłymi chorobami jelit, w tym – często odsyłani pacjenci z zespołem jelita drażliwego – powinni poddać się badaniom w kierunku nietolerancji lub alergii na gluten/pszenicę.
Warto także wiedzieć, że przyjmowanie niektórych leków może zaburzać wyniki testów. Zanim więc wykona się badanie warto skonsultować się z lekarzem.
Utajoną lub niepełnoobjawową celiakię można natomiast zbadać sprawdzając występowanie charakterystycznych przeciwciał we krwi.
…ale
Pamiętajmy jednak, że stosowanie diety bezglutenowej jako podążanie za modą, trendem czy lifestylem nie ma sensu. Pozbawiając codzienną dietę zbóż takich, jak pszenica, owies, orkisz, jęczmień, żyto i inne może mocno zubożyć jadłospis w cenne składniki odżywcze i nie jest polecane przez dietetyków i żywieniowców.