Dieta dla ucznia!

dieta-dla-ucznia

Każdy rodzić chce dla swojej pociechy jak najlepiej, jednak często z czystej niewiedzy czy braku czasu popełnia szereg istotnych błędów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój i zdrowie dziecka.

Najczęstsze problemy to:

  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • niejedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły oraz brak drugiego posiłku w szkole,
  • zapychanie się bezwartościowymi i kalorycznymi produktami.

Podobnie jak u dorosłych tak i u dzieci bardzo ważne jest  regularne spożywanie posiłków - 5 razy dziennie. Przerwy pomiędzy nimi nie powinny być dłuższe niż 3-3.5godziny. Należy też zwrócić uwagę na wielkość posiłków i ich wartość energetyczną, które powinny być dopasowane indywidualnie do każdego dziecka w zależności od jego wieku, apetytu i aktywności fizycznej. Zakres waha się od 1750 do 2500 kcal. Każdy z tych pięciu posiłków powinien zawierać owoce lub warzywa.

Wszystkim rodzicom przypominam, że dzieci w wieku szkolnym powinny jadać codziennie 2 śniadania! Jeśli pierwsze śniadanie spożywane w domu będzie obfitsze, np. kiełbaski, jajka, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa lub razowego, wówczas do szkoły,  na drugie śniadanie, proponuje zapakować dziecku jogurt z pełnymi zbożami lub owoce (np. jabłko).  Jeśli natomiast  rano na śniadanie dziecko jada mleko lub jogurt z płatkami, ważne jest aby do szkoły zabrało kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego z dodatkiem chudego białego sera, plastra ryby wędzonej lub chudej wędliny  z dodatkiem warzyw (sałata, seler naciowy, ogórek). Dodatkowo dziecko może przekąsić jakiś owoc.

Bardzo istotne jest, aby dziecko zabierało do szkoły drugie śniadanie. W przypadku braku takiego posiłku uczniowie najczęściej wybierają przekąski typu chipsy,  słodycze, słodkie napoje gazowane bardzo niekorzystne dla zdrowia, niedostarczające żadnych wartościowych składników ani witamin a także sprzyjające tyciu.
Jeśli dziecko zjada w szkole wartościowe posiłki ma lepszą koncentrację, lepsze postępy w nauce, jest żywsze, weselsze, pilniej się uczy.

Kolejnym  bardzo ważnym elementem w ciągu dnia jest obiad! Powinien być posiłkiem najbogatszym w energię, świeżo przygotowanym, złożonym z dwóch dań.  Na pierwsze danie zupa  warzywna, nie zaciągana mąką. Na drugie mięso gotowane, pieczone w rękawie w piekarniku, grillowane, warzywa w postaci surówek z oliwą lub gotowane, także z dodatkiem oliwy. Wskazane są kasze lub ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, ziemniak gotowany, posypany zieleniną, np. koperkiem, pietruszką.

Na podwieczorek polecam podawać dzieciom sałatkę owocową lub koktajl mleczno- owocowy a także kisiel lub galaretkę.
O kolacji również nie wolno zapominać. Powinna być lekka i zjadana ok 2 godzin przed snem.
Do każdego posiłku powinny być dodawane warzywa, np. sałata, plasterki pomidora, ogórka, papryki lub warzywa w formie sałatki z dodatkiem oliwy.