Christophine, chayote, a może quiskil? Obieżyświat na talerzu
Nawet, gdy wydaje mi się, że poznałam już wszystko, nagle wraz z promem przypływa dostawa czegoś zupełnie nowego, wcześniej niewidzianego, od razu budzącego we mnie kulinarno-medyczne emocje. Tak właśnie było z christophiną, choć jak się okazało później, znałyśmy się już wcześniej – lądowała w moich zupach i wegetariańskich curry w Gwatemali.
Co nowego w piramidzie żywienia?
Rok 2016 przynosi nowe zmiany w zaleceniach żywieniowych. Instytut Żywności i Żywienia opublikował nową piramidę żywieniową. Aktualnie występuje ona pod nazwą Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Zakłada szereg istotnych modyfikacji, w stosunku do jej poprzedniczki z 2009 roku. Zmiany te są podyktowane wynikami badań, na temat wpływu żywności na zdrowie człowieka, które były prowadzone przez wiele lat. Zastosowanie się do zasad nowej piramidy daje szansę na zdrowe, długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat.
Dlaczego warto zrobić detox?
Z punktu widzenia fizjologii żywienia najlepszym oczyszczaniem organizmu jest regularne dostarczanie odpowiednich ilości błonnika, witamin, składników mineralnych, a także płynów (innych niż używki) oraz dbałość o spożywanie produktów pełnowartościowych i rezygnacja (lub maksymalne ograniczanie) produktów bogatych w cukry proste, oczyszczone zboża, a także sztuczne dodatki do żywności np. konserwanty, barwniki i inne. Oczyszczanie związane jest z całkowitą rezygnacją z dań typu fast food, a także ograniczenie soli na korzyść naturalnych ziół (suszonych lub świeżych).
Dressing nieodzowny element każdej sałatki
Czy warto dodawać sosy do sałatek? A może jest to tylko niepotrzebny nadmiar kalorii, który odkłada nam się w biodrach? W poniższym artykule omówimy temat jakie sosy są wartościowe, jak je przyrządzać i jaki dressing pasuje do jakich potraw.
Jakie produkty wspomogą obniżanie cholesterolu? Praktyczny przewodnik
Dbanie o układ krążenia, w tym o prawidłowy poziom cholesterolu, powinno być obowiązkiem każdego z nas. Nie jest tajemnicą, iż zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że z powodu schorzeń sercowo – naczyniowych rocznie umiera 17 milionów osób na całym świecie, czyli tyle ile stanowi ponad 1/3 ludności Polski… Pozostaje zatem postawić pytanie: Jak przywrócić prawidłowy poziom cholesterolu?