Soliród

Gdy w jednej z mediolańskich księgarni (całej dedykowanej fanatykom kulinarnym!) wpadła mi w ręce „Kuchnia zbieracza” Fiony Bird, ucieszyłam się ogromnie – dziko rosnące zioła, chwasty, kwiaty, owoce i korzenie to mój najnowszy konik i niewyobrażalnie szerokie pole do popisu dla tych, którzy chcą łączyć nieprzeciętne smaki z dbałością o zdrowie. Na łąkach, w lasach i sadach, dzikich ostępach i miejskich trawnikach kryją się zastępy niepozornych żołnierzy na służbie naszemu podniebieniu i ciału.

Gałka muszkatołowa

To przyprawa obecna w każdej kuchni. Bez niej nie byłoby aromatu pierników na święta, przyjemnego posmaku grzanego wina, pikantnej nuty sosu beszamelowego… gałka muszkatołowa, obecnie niedroga i łatwo dostępna, jest szarą eminencją naszych talerzy – ma mnóstwo właściwości, o których często nie wiemy, a i jej historia nie jest zwyczajna. Warto wiedzieć, jaki aromatyczny skarb mieszka w naszej szufladzie i używać jej dużo i często, w nie do końca oczywistych połączeniach.

Chlorofil – eliksir zdrowia

Chlorofil to zielony związek występujący w roślinach. Dzięki niemu roślina przetwarza promienie słoneczne i wzrasta. Co ciekawe, chlorofil jest bardzo podobny w budowie do hematoglobiny występującej w krwi. Dlatego też nazywany jest często roślinną krwią. W 1930 roku dr Wilstatter dostał nagrodę Nobla za odkrycie tak znaczącego podobieństwa.

Sposoby na wilczy głód

Wilczy głód to bardzo nagłe i silne odczucie głodu. Czasami związane jest z wyraźnym burczeniem w brzuchu, a czasami wręcz z uczuciem słabości, mdłościami. Każdy kto przeżył wilczy głód wie, że warto go unikać. Tylko jak to zrobić?

Loroco

Wędrówki przez gwarny, brudny i kolorowy targ w stolicy Salwadoru to zawsze lekcje przyrody, kuchni i życia. Tradycyjnie ubrane kobiety wykrzykują nieznane mi hiszpańsko- lub aztecko brzmiące nazwy dóbr rozłożonych przed nimi w skrzynkach lub wprost na ziemi: oszałamiająco pachnące zioła, lecznicze i przyprawowe rośliny, bulwy, owoce, kiście, pędy. Samych odmian bazylii w Ameryce Środkowej rośnie chyba ze dwadzieścia, podobnie jak gatunków słodkiego ziemniaka czy juki, liściastego buraka czy orzechów