Wspólne posiłki z punktu widzenia dietetyka
Od zawsze wiele się mówiło o ogromnej roli wspólnego siadania rodziny do stołu. Według psychologów, buduje to trwałą więź pomiędzy członkami rodziny, daje czas na rozmowę i wyciszenie – szczególnie jeśli zasiada się do wspólnej kolacji. A jak wygląda to z punktu widzenia dietetyka – dlaczego jest to ważne?
Dlaczego owoce wieczorem mogą być niezdrowe?
Dość przewrotny tytuł ma na celu zadanie sobie pytania: czy rzeczywiście pora spożywania owoców ma znaczenie dla zdrowia? Czy owoce na deser po obiedzie to także zły pomysł? Otóż – dla zdrowego człowieka nie ma znaczenia. Od jakiegoś czasu krąży mit, że owoce należy spożywać do godz. 15 lub nawet zupełnie przed południem. Dlaczego jest to mit?
Zbyt dużo mięsa może szkodzić
Wakacje już właściwie się rozpoczęły, a wraz z nimi – wypady na grill czy ognisko to chleb powszedni wielu wczasowiczów. A to właśnie w gorące miesiące w roku mamy największą szansę na to, aby nieco ograniczyć spożycie mięsa. Dlaczego warto to zrobić?
Tłuszcze w codziennej diecie
Wielu z nas ogranicza spożycie tłuszczów ze względu na ich wysoką koncentrację energii. To prawda, że w 1 g tłuszczu mamy aż 9 kcal (dla porównania warto wiedzieć, że białka dostarczają w 1 g 4 kcal), a przecież do sałatki często wlewa się 20-30 g, dania smażone wchłaniają jeszcze więcej (szczególnie, jeśli smażymy na chłodnym tłuszczu). Poza tym mamy jeszcze tłuszcz ukryty np. w serze żółtym, śmietanie, dressingach na bazie majonezu itd.
Dieta w boreliozie – czy ma znaczenie?
Sezon na kleszczy w pełni, a co z tym związane – ryzyko otrzymania „pamiątki” z wycieczki lasu też dość duże. Borelioza to jedna z częstszych chorób przenoszona przez kleszcze. Najlepszą profilaktyką jest oczywiście dokładne oglądania ciała każdego dnia i fachowe usunięcie owada. Jeśli jednak mieliśmy pecha i borelioza została zdiagnozowana – co można zrobić, aby wzmocnić organizm z tej walce?